bylge-logo

  Bylge

  KADIKÖY GREVLERİ

  MAAS NEDİR NASIL HAK EDİLİR Kadıköy de isçiler belediye ile anlaşamadıkları için greve gidiyorlar, bunun üzeri Kadıköy belediye başkanı twitter üzerinden yaptı

  Picture of the zivot

  zivot

  @zivot

  MAAS NEDİR NASIL HAK EDİLİR


  Kadıköy de isçiler belediye ile anlaşamadıkları için greve gidiyorlar, bunun üzeri Kadıköy belediye başkanı twitter üzerinden yaptığı açıklamada isçilerin %38 lik zamla 4972 tl lik maaşı beğenmeyip çalışmıyorlar diye açıklama yapıyor.

  KADIKÖY_GREVLERİ


  Türkis'in yaptığı araştırmalara göre 28 ocak 2021 tarihinde yayınlanan metin de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2.651,87 TL yoksulluk sınırının ise 8.638,02 TL bekar bir çalışanın ise aylık yasam maliyeti 3.222,48 TL olarak belirtilmiştir.


  Bekar bir çalışanın aylık yasam maliyetinin altında çeşitli is yerlerinde asgari ücretle çalıştırılıp bir şekilde hayatta kalabilmeyi başarabilen isçilerimiz ise bu duruma örnek gösterilip vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı


  KADIKÖY_GREVLERİ

  A101 adı verilen mağaza da çalışan veya ülkemizde çalışanların %43 lik dilimini oluşturan asgari ücretli çalışanların bulundukları şirketler bu ücretlere çalışacak insan bulamayınca ne yapacak ? verilen ücretleri AZALTACAK MI ?


  bir örnekleme yapalım simdi hep beraber sizinle elimizde bir yazılım mühendisi bir de makine mühendisi olsun biri imalatta biri masa basında çalışsın yazılım mühendisimiz 6000 tl ortalama maaş alırken makine mühendisimiz ortalama 4200 tl maaş alsın  https://www.kariyer.net/pozisyonlar/yazilim+muhendisi/maas


  https://www.kariyer.net/pozisyonlar/makine+muhendisi/maas
  sizce aradaki fark yüklenilen is yükünden mi, çalışacak isçi bulunamadığı için mi ? Yazılım mühendisliği bugün devlet eliyle 6 üniversitede okutulurken makine mühendisliği hemen hemen her üniversite de okutulmakta.


  Ülkemizin 4 bir kösesi üniversite bitirip çeşitli firmalarda isçi olarak çalışan mezunlarla dolu ve bu insan verdikleri emeğin değil kendilerine dayatılanlar la yetinmek zorundanlar.


  KADIKÖY_GREVLERİ


  Yaptığı isin veya tahsil durumunun hiç bir önemi olmadan asgari ücretle çalıştırılıp üzerinden haksız gelir elde edilen kapitalist sistemde sömürü haline gelen maaşını daha eline almadan 3 te 1 ini devlete ödeyen isçi bir tarafta dururken milyonlarca vergi borçları silinen dünyada devletten en çok ihale alan firmalar ayrı bir tarafta kollanırken SÖZDE 4972 tl lik maaşı beğenmedikleri için isçileri eleştirebiliyoruz.


  Kendilerine dayatılanları kabul etmeyip emeğinin , alın terinin hakkını istemek suç mu ? ülkedeki is gücünün bu kadar ucuz olması isçinin suçu mu ? alacağı kasiyeri üniversite mezunu diyerek ilan veren a101 e bu kriteri sağlayanlar ülkenin ekonomisini güçlendirmeden yeni istihdam ve is alanları sağlamadan her şehirde üniversite ve ilçede meslek yüksek okulu açanların payını kim verecek ?


  Kadıköy belediye başkanının %38 lik zammı beğenmiyorlar diye halkın önüne attığı isçilere önerdiği ücret günlük 94 tl dir yani aylık 2820 .


  Hakkın ve emeğinin pesinden kosan alın terinin hakkını arayan her insanın yanında olacağız.


  Çaresizlikten değil

  Bütün çareler ellerimizdeyken hem de

  Yokluktan, açlıktan hiç değil

  Yemiş dolu dalların arasında

  Kahırdan değil

  Bütün kahırlara son verdiğimiz o dünyada

  İnsanların yalnızca

  Aşırı mutluluktan

  Katıla katıla gülerek öldüğünü duyacağız.

  Ziya EGELİ


  Published Date:

  February 19, 2021

  Updated Date:

  December 02, 2023