bylge-logo

  Bylge

  Yeşil Plaka

  Yeşil Plaka Kime Verilir? - Yeşil Plaka Nedir? Ankara, İstanbul ve Adana gibi büyükelçilik hizmetlerinin ve binalarının bulunduğu bir şehirde yaşamıyorsanız çok

  Picture of the Yararlı Bilgiler

  Yararlı Bilgiler

  @yararlibilgiler

  Yeşil Plaka Kime Verilir? - Yeşil Plaka Nedir?

  Ankara, İstanbul ve Adana gibi büyükelçilik hizmetlerinin ve binalarının bulunduğu bir şehirde yaşamıyorsanız çok görebileceğiniz bir plaka türü değildir. Yeşil plaka, Türkiye'de faaliyet gösteren büyükelçilik ve konsolosluk araçlarına veya ilgili büyükelçiliklerde ve konsolosluklarda görevli diplomatlar ve idari teknik personellerin araçlarına verilir. Büyükelçilik ve konsolosluk hizmetindeki araçların plakalarının ortasındaki harfler Karayolları Yönetmeliği 55/b maddesine göre CC, CD, CG, ve CM olmak zorundadır. Yeşil Plaka, diplomatik çalışanlarına görevli olduğu süre boyunca verilir. Görev sona erdikten sonra plaka görevli personelden geri alınır. Diplomatik görevliler, yeşil plaka kullanmak zorunda değildir. Ancak yeşil plaka kullanmak istemeyenler, plakanın hemen sağ tarafına yabancı diplomatik görevli olduğunu gösteren CD, CG, CM, ve CC harf gruplarını yapıştırmak zorundadır.


  Yeşil Plakanın Ortasındaki Harfler?

  Yeşil plakada yer alan CC, CD, CG ve CM harfleri bu arabanın içerisinde büyükelçilik ve başkonsolusluk hizmetinde bulunan kişiyi gösterir.
  Yeşil_Plaka


  Yeşil Plakaları Araçların Özellikleri

  Yeşil plaka sadece renk bakımından normal plakalardan ayrılmaz. Normal plakaların aksine, yeşil plakaya sahip bir araç;


  Yeşil plaka yukarıda özellikleri sahip olmasına rağmen, bu araçların bilinen aksine trafik içinde normal plaka araçlara bir geçiş üstünlüğü, kırmızı ışıkta geçme, hız ve trafik kurallarına uymama gibi muafiyetlere sahip değildir.


  Yeşil plakanın yukarıdaki vermiş olduğu özelliklerinden dolayı ülkemizde sıklıkla yasa dışı olaylarda kullanılır. Özellikle, İstanbul ve çevresinde kullanılan sahte yeşil plakalar bir ara gündemi ile fazlasıyla meşgul etmişti. Fatihteki bir iş adamının öldürülmesi ve Kayseri'de meydana gelen hain saldıra da sahte yeşil plakalı araçlar kullanılmıştı. ( Kaynak )


  Karayolları Mevzuatında Yeşil Plaka İle İlgili Maddeler


  Ek Bilgi: Yeşil plakanın ülkemizde kullanımı yukarıdaki gibiyken Avrupa'daki kullanımı farklıdır. Yeşil plaka Avrupa'da aracın elektrikli olduğunu gösterir. Yeşil plakaya sahip araçlar şehirlerde normal plakalı araçlara göre bir takım avantajlara sahiptir. Park etmede öncelik ve düşük park ücreti, şehir merkezinde fosil yakıtlı araçların giremediği yere girebilme ve bazı vergilerden muafiyet gibi özellikleri ile normal plakalardan ayrılır.


  Yeşil_Plaka
  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023