bylge-logo

  Bylge

  Sarkastik Ne Demek(Sarkazm)

  Sarkazm, birini azarlamak veya alay etmek için kullanılan mizah sanatıdır. Çoğu insan sarkazm cümlelerinden nefret etsek de doğru kullanımında mesajın yerine il

  Picture of the Yararlı Bilgiler

  Yararlı Bilgiler

  @yararlibilgiler

  Sarkazm, birini azarlamak veya alay etmek için kullanılan mizah sanatıdır. Çoğu insan sarkazm cümlelerinden nefret etsek de doğru kullanımında mesajın yerine iletilmesinden başarılı bir konuşma yöntemidir. Doğru yapıldığında ise çoğu zaman anlaşılması zordur.


  Sarkazm, Fransızca sarcasmor(gözyaşı eti) ve Yunanca sarkazein(dişleri öğütme) kelimelerinden türetilmiştir. Geniş anlamıyla alaycı konuşma anlamına gelen kelime, nadir de olsa acı acı konuşmayı veya sert konuşmayı ifade eder. Sarkazm içeren cümleleriniz de ifadelerinizin sert olarak algılanması için ses tonunun yüksekliği önemlidir, yüksek sesle verilen sarkazm mesajları bir uyarı anlamı da barındırır.


  Sarkazm, Türkçe'de diğer dillerde olduğu gibi biriyle alay etmek yaygın olarak kullanılır. Ancak kullanırken dikkatli olmak gerekir, yöneltildiği kişi hariç diğer insanları eğlendirir ve neşelendirir. Doğru şekilde kullanılmadığında ise insanı kıskanç, çekemez ve haset gösterir. Burada cümleye muhatap olan kişininde kim olduğu önemlidir, eğer yönelttiğiniz kişi arkadaşınız ise bu cümleler komiklik olarak algılanabilir eğer mutahap kişiyle yakın değilseniz düşmanca bir tavır olarak görülebilir. Bu yüzden bu tür cümleleri kullanırken dikkatli olmak gerekir.


  Sarkastik_Ne_Demek(Sarkazm)


  Bu tür konuşma tarzına hayatın her alanında karşılaşsak bile genellikle siyasette daha fazla rastlanır. Sarkazm'e şöyle bir örnek verilebilir; "A siyasi parti lideri emekli maaşlarını iki katına çıkaracağını, uzaya roket yollayacağını ve kişi başına milli geliri üçe katlayacağını söylüyor, hangisini ilk olarak yapacak bende merakla bekliyorum" cümlesi sarkazm kullanımına çok güzel bir örnektir. Bu cümlede, kişinin söylenenlerin hiçbirini yapamayacağı alaycı bir şekilde ifade eder. Buluşmaya yarım saat geç kalmış bir arkadaşınıza şöyle bir cümleyle serzenişte bulunabilir, "Görüşmeye tam zamanında geldin". bu cümlede alay etme ağır bassa da bir sitem ve serzenişte barındırır.


  Sarkazm kimi zaman demek istediğinizin tersini söylemek için kullanırız. Aslında, böyle bir kullanım ironiyle karıştırılabilir ama aralarında ciddi fark vardır. Alaycılık mutlaka ironi içermek zorunda değildir, ironi alay etmek için kullanılmaz ayrıca sarkazm, ironiden daha hicivlidir.


  Sarkazm, yukarıda da ifade ettiğim gibi alaycı anlamına gelse de, bu kavramı farklı şekillerde tanımlamak mümkündür. Kişiye kişiye ve ulustan ulusa değişiklik gösteren bu kavramı aşağıdaki tanımlarıyla vermekte yanlış olmayacaktır.  Published Date:

  August 02, 2020

  Updated Date:

  December 10, 2023