bylge-logo

  Bylge

  Meltblown Maske(Kumaş) Nedir? - Meltblown Ne Demek?

  Genellikle, kumaşlar kullanım amaçlarına göre ipliklerini farklı desenlerde düzenlenmesiyle oluşturulur. Kumaşlarda kullanılan iplikler daha ince liflerinin bir

  Picture of the Yararlı Bilgiler

  Yararlı Bilgiler

  @yararlibilgiler

  Genellikle, kumaşlar kullanım amaçlarına göre ipliklerini farklı desenlerde düzenlenmesiyle oluşturulur. Kumaşlarda kullanılan iplikler daha ince liflerinin bir araya getirilmesiyle üretilir. Bu süreç kumaşların çoğu için uygulanan üretim sürecidir. Örülmemiş veya dokusuz kumaşlar ise iplik safhası atlanarak direkt olarak liflerin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Bu şekilde üretilen bir kumaş karakteristik bir kullanım alanına sahip olur.


  Meltblown_Maske(Kumaş)_Nedir?_-_Meltblown_Ne_Demek?


  Dokunmamış ipliklerin farklı şekillerde veya desenlerde karıştırılarak kullanılması için farklı teknikler kullanılır. Bir dokunmamış kumaşın üretiminde iki temel üretim süreci vardır. Birincisi, kumaş ağının oluşturulması, ikincisi oluşturulan kumaş ağının sağlamlaştırılmasıdır. Kumaş ağının oluşturulmasında kullanılan yöntemlerden bazıları ise şöyledir; Taraklama, havalı döşeme, ıslak döşeme, eğrilerek yapıştırma ve eriyik üflemedir(melt-blown)'dir. Bu yüzden günümüzde meltblown maske olarak bilinen şey, aslında dokunmamış kumaşın oluşturulmasında bir üretim tekniğidir.


  Örülmemiş kumaş için oluşturulan melt-blown süreci tek adımdan gerçekleştirilir. Yüksek hızlı havanın ekstrüder kalıp ucundan bir konveyöre erimiş termoplastik reçine üfleyerek, ince liflerin arasından geçirilmesiyle elde edilir. Bu şekilde üretilen bir kumaş aşağıdaki istenilen özelliklerin elde edilmesini sağlar.


  Meltblown_Maske(Kumaş)_Nedir?_-_Meltblown_Ne_Demek?


  Melt-blown kumaşlar, iplik safhası atlanmasına rağmen hale gözenekli bir yapıya sahiptir. Gözenekli yapıları sayesinde sıvı ve gazları filtreleyebilirler. Su filtreleri, maskeler ve havalandırma uygulamaları en çok kullanıldığı yerlerdir. Meltblown kumaşlar, zorlu şartlarda termal izolasyon sağlaması, neme olan direnci ve hava geçirmesi özelliği ile farklı yerlerde de kullanılabilir.


  Published Date:

  November 22, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023