bylge-logo

  Bylge

  KYK Genciz Biz Yurt İzin Alma İşlemleri ve Detayları

  Gençlik ve Spor Bakanlığı daha önceden yazılı olarak halledilen ve öğrencilerin zamanın harcayan gereksiz evrak işlerinin yerine KYKNet uygulamasıyla üzerinde r

  Picture of the Yararlı Bilgiler

  Yararlı Bilgiler

  @yararlibilgiler

  Gençlik ve Spor Bakanlığı daha önceden yazılı olarak halledilen ve öğrencilerin zamanın harcayan gereksiz evrak işlerinin yerine KYKNet uygulamasıyla üzerinde rahatlıkla halledebilecekleri Genciz Biz Uygulamasını hayata geçirdi. Bu uygulama üzerinden Burs başvurusu, yurt borçları, kyk borçları ve kyk izin alma işlemleri gibi birçok işlem halledilebilir.


  Android ve IOS telefonlarınız için GencizBiz uygulaması ile yine internet sitesindeki üzerindeki gibi izin işlemleri ve ihtiyaç duyduğunuz diğer işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.


  Genciz Biz Uygulamasına Sitesine Giriş Yapma?

  Genciz Biz Uygulamasına giriş yapmak için ilk önce buraya tıklayın. Daha sonra gelen sayfanın sağ üstünde yer alan Giriş ‘e bastığınız zaman aşağıda eklemiş olduğum sayfaya ulaşacaksınız.


  KYK_Genciz_Biz_Yurt_İzin_Alma_İşlemleri_ve_Detayları_


  Sayfaya giriş yapmak için ilk önce üye olmanız gerekiyor. Eğer üyeliğiniz yok ise “Genciz Biz Üyesi Ol” ‘a tıklayarak yeni üyelik formunu doldurmanız gerekecek. Ancak daha önce E-Devlet şifreniz var ise üye olmanıza gerek kalmadan direkt olarak giriş yapabilirsiniz. E-Devlet girişine bastığınız zaman site size e-devlet’e yönlendirerek burada TC Kimlik No ve Şifrenizi girerek sayfaya ulaşabilirsiniz. E-Devlet kapısı ile giriş yaparken Giriş Yapılacak Adres’de https://giris.gsb.gov.tr/Edevlet/Return, Giriş Yapılacak Uygulama alanında GSB Online olduğundan emin olun.


  KYK_Genciz_Biz_Yurt_İzin_Alma_İşlemleri_ve_Detayları_


  KYK İzin Alma İşlemleri? KYK İzinleri Nasıl Alınır?

  KYK tarafından hizmete sunulan Genciz Biz uygulaması altında yapılabilecek işlemlerden biri de izin alma işlemleridir. Bu sayfa ile izin alma işlemleri için kağıt işlemleriyle uğraşmadan rahatlıkla yapabilirsiniz. Genciz Biz uygulamasına hem mobil cihazlarından hem de internet üzerinden ulaşılabilir. Eğer buraya üye olmadıysanız, lütfen bir önceki paragrafta yazmış olduğum gerekli olan işlemleri yapıp daha sonraya buraya tekrar dönün. Çünkü yapılacak işlemlerde kimlik bilgileriniz ve üye olma şartı var. Bu şekilde izin belgeleriniz resmi olarak kayıt altına alınıyor.


  Genciz Biz ana sayfasına giriş yaptıktan sonra sol köşede bulunan İzinler menüsüne tıklayın. Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza gelecek olan “İzin Talep Et” ‘e basarak aşağıdaki ekrana ulaşmanız gerekiyor. Bu ekran üzerinde yer alan “İzin Başlangıç Tarihi” ve “İzin Bitiş Tarihi “ , “İzin Adresi” ve “Telefon Numarası” alanlarını doldurduktan sonra “İzin Talebimi Gönder” butonuna basarak izin talebini oluşturun.


  KYK_Genciz_Biz_Yurt_İzin_Alma_İşlemleri_ve_Detayları_


  KYK Yurt İzin Talebi için yapılması gereken işlemler sadece bu kadar, bu işlemi yaptıktan sonra izninizin onaylanmasına beklemeniz gerekecek.


  KYK İzinleri Kaç Gün?

  Kurum yurtlarında barınan öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kuramlarının akademik takvimi gereği verilen tatiller, hafta sonları, diğer resmi tatiller ve özel izinler hariç alınabilecek maksimum izin günü 75 gündür. Öğrenciler bir öğretim yılında 75 günden fazla izin alamazlar.


  Ancak bu 75 günlük süre içinde, belgelendirmek şartıyla nöbet, kurs, uygulamalı eğitim ve benzeri faaliyetlere katılan öğrenciler, derslere katılmayan öğrenciler ve zorunluluk olmadığı bu süre boyunca özel izinli sayılırlar. Eğer bir önceki cümlede yazmış olduğum özel durumlarınız var ise bu 75 günlük süre izin sürenizden eksiltilmez.


  KYK İzin Sayfasında Adres Bilgisinin Gözükmemesi?

  İzin sayfasında doldurmanız gereken yerlerden biride adres bilgisidir. Ancak bazı arkadaşlar bu alanın boş olduğunu görebilirler. Eğer böyle bir durumla karşılaşıyorsanız sisteme kayıtlı bir adresiniz yoktur. Böyle bir durumda adresinizi ekletmek için idareye başvurarak ikamet adresinizi ekletmeniz gerekiyor. İdareye gidip adres ekletmek istemeyen arkadaşlar, GencizBiz sayfasının hesabım kısmından kendilerine ait bir adres ekleme işlemini yapabilirler. Eğer adresiniz yok ise izin alma işlemlerini yapamazsınız.


  KYK Yurt İlişiği Ne Zaman Kesilir?

  KYK Yurt ilişiğin kesilmesi aşağıdaki dört koşula bağlı.


  KYK İzin Alma Talebi Aileye İletilir Mi?

  KYK üzerinden oluşturan İzin Talepleri aileye sms, mail veya telefon yoluyla iletilmiyor. Eğer ailenizin haberi olmadan bir izin almayı düşünüyorsanız, içiniz ferah olabilir. İzin alan bireyler reşit oldukları için izinlerden sadece kendileri sorumludur. Ancak izin süresinin bitiminde yurdunuzda değil veya olağan dışı bir durum söz konusu ise bu durumda aileyle irtibata geçilebilir.


  İzin Alma Talebi Ne Zaman Onaylanır?

  İzin alma taleplerinin ne zaman onaylanacağı ile ilgili kesin bir süre yok. Ancak izin talep işlemi yapıldıktan sonra çok fazla uzun sürmeden onaylama işlemleri yapılıyor. Bu süre yine bu işi yapan görev personelini durumuna ve iş yüküne göre değişiklik gösteriyor.


  İzinden Erken Döndüm Ne Yapmam Gerekiyor?

  Eğer izin süresinin tamamı bitmeden geri dönmüş iseniz izinlerinizin yanmamısı için sisteme girmiş olduğunuz “İzin Bitiş Tarihi” alanının idare tarafından güncellenmesi gerekiyor. Eğer bu işlemi yapmazsanız izinden erken dönmüş olsanız bile bu süre boyunca izinli sayılırsınız.


  İyi tatiller :)

  Published Date:

  May 22, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023