bylge-logo

  Bylge

  Kuveyt Dinarı(KWD)

  Kuveyt Dinarı genel bilgiler Kuveyt’in resmi para birimine ismini vermiş olan dinar kelimesi Latince on anlamına gelen decem sözcüğünden gelmekte olup Romalılar

  Picture of the Yararlı Bilgiler

  Yararlı Bilgiler

  @yararlibilgiler

  Kuveyt Dinarı genel bilgiler

  Kuveyt’in resmi para birimine ismini vermiş olan dinar kelimesi Latince on anlamına gelen decem sözcüğünden gelmekte olup Romalılar döneminde on as değerinde gümüş paraya (onar, onlu) Denarius denmekteydi. Uluslararası piyasalarda kısaltması KWD olan Kuveyt Dinarının, alt birimi Fils’tir(1000 Fils == 1 Kuveyt Dinarı). Fils sadece Kuveyt ‘de değil aynı zamanda arap ülkelerinde yaygın olarak kullanılan alt para birimdir.


  Kuveyt, Basra Körfezine kıyısı olan ve Irak ile Suudi Arabistan arasına sıkışmış küçük bir ülkedir. Kuveyt, fiziksel olarak dünyada küçük bir yer işgal etsede 1 USD == 0.311 KWD ve 1 KWD == 3.215 değeriyle, şu anda dünyanın en değerli para birimine sahiptir.


  Kuveyt_Dinarı(KWD)


  1961 yılına kadar İngiliz hakimiyetinde kalan Kuveyt’de, bu yıla kadar para birimi olarak Hindistan Rupisinin paritesi ve Basra Körfez bölgesinde yaygın olarak kullanılan Körfez Rupisi olmuştur. Körfez Rupisi de Kuveyt'in İngiliz yönetiminde kaldığı sürede Hindistan Rupisi gibi Sterline sabitlenmiştir. Kuveyt, 1961 yılında İngilizlerden bağımsızlığını kazandıktan sonra kurmuş oldukları Kuveyt Para Kurulu ile milli para birimi olarak kullanılan Körfez Rupisi yerine Kuveyt Dinarını dünyaya tanıtmıştır. Ülkede, 1966 yılına kadar Körpez Rupisi ve Kuveyt dinarı beraber dolaşımda kalmıştır.


  Kuveyt_Dinarı(KWD)

  Kuveyt Dinarı ilk dolaşıma çıkarıldıktan sonra değerini belirlemek için ilk olarak ağırlık sepet yöntemi kullanılmıştır. 2003 yılında değerleme yöntemi değiştirilmiş ve 1 USD == 0.299 KWD olacak şekilde sabitlenmiştir. 2007 yılında sepetleme yöntemi tekrar değiştirilmiş ve resmi olarak açıklanmayan bir para sepetine sabitlenmiştir.


  Kuveyt Dinarı, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi uzun yıllardır oranındaki değişim çok sınırlı olduğu için dünyada spekülasyonu en az yapılan para birimlerinin başında gelir. Dünyada değişim aracı olarak çok az kullanılır ve genellikle sınırlı bir ticaret kullanımına sahiptir. Çok az sayıdaki Merkez Bankası döviz rezervlerinde Kuveyt Dinarına yer verirler.


  Kuveyt_Dinarı(KWD)


  Kuveyt Merkez Bankası tarafından basılıp dağıtılan Kuveyt Dinarı’nın 1/4, 1/2, 1, 5, 10 ve 20 dinar değerinde banknotları mevcuttur. Arkalı önlü görünümleri aşağıdaki gibidir.


  Kuveyt_Dinarı(KWD)


  Kuveyt_Dinarı(KWD)


  Kuveyt_Dinarı(KWD)


  Kuveyt_Dinarı(KWD)


  Kuveyt_Dinarı(KWD)


  Kuveyt_Dinarı(KWD)


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  November 29, 2023