bylge-logo

  Bylge

  Futbol Sahası

  Futbol Sahası, futbol oyunun gerçekleştirildiği alandır. Uluslararası futboldaki kuralları ve düzenlemeleri ile ilgili yetkili organ olan Uluslararası Futbol Fe

  Picture of the Yararlı Bilgiler

  Yararlı Bilgiler

  @yararlibilgiler

  Futbol Sahası, futbol oyunun gerçekleştirildiği alandır. Uluslararası futboldaki kuralları ve düzenlemeleri ile ilgili yetkili organ olan Uluslararası Futbol Federasyon Kuruludur(IFAB) tarafından oyunun oynanması için hazırladığı Kuralların Kitabı ‘nın 1.maddesinde Futbol Sahası ile futbol sahası kuralları düzenlenir.


  Bir futbol sahasının büyüklüğü yaklaşık 100 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğindedir, ancak resmi oyunlarda minimum ve maksimum boyutla ilgili düzenlemeler vardır. Futbolda, resmi boyutlar FIFA tarafından belirtilen boyutlar arasında olmalıdır. 


  Futbol_Sahası

  FIFA şartlarına göre, bir futbol sahasının belirli minimum ve maksimum boyutları şöyle olmalıdır.

   Uzunluk minimum 90 metre maksimum ise 120 metre aralığından olmalı. Genişlik minimum 45 metre ve maksimum 90 metre olmalı. 


  Yukarıda belirtmiş olduğum şartlar uluslararası maçları için biraz daha katıdır. Uzunluk minimum 100 metre maksimum 90 metre olmalıdır. Genişlik en az 64 metre ve en fazla 75 metre olmalıdır.  Futbol sahası ve ölçüleri ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

  Published Date:

  June 19, 2020

  Updated Date:

  November 27, 2023