bylge-logo

  Bylge

  PYTHON NEDİR?

  Python Nedir? Python, kod okunabilirliğini vurgulayan, yorumlanmış, yüksek seviyeli, genel amaçlı bir programlama dilidir. Yeni başlayan biri olarak bile, İngi

  Picture of the XIORXA

  XIORXA

  @xiorxa

  Python Nedir?

  Python, kod okunabilirliğini vurgulayan, yorumlanmış, yüksek seviyeli, genel amaçlı bir programlama dilidir.


  Yeni başlayan biri olarak bile, İngilizceye benzeyen sözdizimi nedeniyle, Python kodunu okuyabilir ve neler olup bittiğini anlayabilirsiniz. Ayrıca sizi en başından itibaren düzgün kod yazmaya zorlar ve bu yeni başlayanlar için son derece yararlı bir alışkanlıktır.


  Ancak bilgisayarınız Python‘u anlamıyor. Python dili, çevirmek için başka bir dili anlamadığınızda insan olarak yaptığınız gibi tercümanları kullanır.


  Kod çalıştırıldığında, bu yorumlayıcılar sözdizimini kontrol edecek, tümünün anlaşılabilir olduğundan emin olacak ve daha sonra onu bir bilgisayarın anlayabileceği ve çalıştırabileceği bir şeye dönüştürecektir.


  Python, çocukların öğrenebileceği en başlangıç ​​dostu programlama dillerinden biridir .


  Hangi şirketler Python kullanıyor?


  Python‘u kodlarını yazmak için bir dil olarak kullanan birçok şirket var. Python kullandığını hiç duymayacağınız şirketler var, ancak Python kullananlara çok aşina olacağınız bazı büyük oyuncular var.


  Google, kod tabanında C ++, Java ve Golang‘ın yanı sıra Python‘u kullanır, bu resmi dil olarak tanıdıkları ve destekledikleri birkaç dilden biridir. Google geliştiricilerinden bazıları Python diline aktif olarak katkıda bulunuyor ve Python için çok popüler bir derin öğrenme sinir ağı kitaplığı olan TensorFlow‘u bile oluşturdu.


  Netflix, sunucu tarafı kodu için büyük ölçüde Python‘a güvenen başka bir şirkettir. Genellikle Veri Analizi ve Güvenlik Yönetimi için Python kullanırlar .


  Instagram‘ın sunucuları Django derleyicisi üzerine inşa edilmiştir ve aylık 800 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. Basitliği ve pratikliği nedeniyle, Instagram felsefesiyle çok uyumlu olan Python‘u seçerler,


  “önce basit olanı yapın”.


  Python kullanan diğer kayda değer şirketler Spotify, Dropbox, Uber ve hatta reddit‘tir.


  Apple‘ın bilgisayarlarındaki işletim sistemleri yazılım geliştirme için harikadır ve hatta Python ile önceden gönderilmiş olarak gelir. Apple, Python dilini kullanmaz, cihazlarıyla birlikte gelen tüm işletim sistemlerine ve uygulamalara güç sağlayan kendi programlama dilleri Swift‘e sahiptir.


  Python’un diğer kullanımları nelerdir?

  Sık sorulan sorulardan biri de, Python korsanlık için kullanılabilir mi?


  Basit cevap “evet“.


  Python bilgisayar korsanlığı için harika bir dildir, yeni başlayanlar için öğrenme kolaylığı, okunabilirliği ve mevcut kütüphaneleri onu bilgisayar korsanları için dil seçimi yapar. Öncelikle Etik Hackerlar tarafından koddaki hataları ortaya çıkarmak ve kişisel bilgisayarların yanı sıra web sitelerindeki güvenlik özelliklerini test etmek için kullanılır .


  IoT [Nesnelerin İnterneti] cihazları giderek daha popüler hale geliyor. Raspberry Pi gibi cihazlar, yalnızca basit bir telefon şarj güç bankası tarafından çalıştırılabilir. Üzerinde normal bir bilgisayar gibi çalışan işletim sistemleri vardır ve pinlerden elektrik sinyalleri çıkarmak için Python kodu yazılabilir. Python kodu ile bir dizi elektrikli bileşeni kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. Cihazlar, otobüs ve kamyon şirketlerinde filo yönetimi ve ev yapımı DIY‘ciler için kullanılıyor. IoT cihazlarıyla oluşturabileceğiniz sonsuz şeyler vardır, ve bunların çoğu Python koduyla kontrol edilir.  Published Date:

  December 02, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023