bylge-logo

  Bylge

  Murphy Kanunları Nedir?

  Murphy Kanunları Nedir? Sene 1949, ABD Hava Kuvvetlerinde roketler üzerine deney yapan mühendislerden biriydi Edward A. Murphy. İnsanlar üzerinde ivmelenme (

  Picture of the XIORXA

  XIORXA

  @xiorxa


  Murphy_Kanunları_Nedir?


  Murphy Kanunları Nedir?

  Sene 1949, ABD Hava Kuvvetlerinde roketler üzerine deney yapan mühendislerden biriydi Edward A. Murphy. İnsanlar üzerinde ivmelenme (kalkış sırasında uçakta, rokette süratle viraj alırken insanların hissettikleri) etkilerini araştırıyordu. Araştırma da bir de teknisyen vardı. Bu teknisyen, gerginlik ölçen sensörlerin kablolama aşamasında görevliydi. Fakat teknisyen sıkıntılı biriydi. Çünkü her yaptığı işte mutlaka hata yapıyordu. Pilot üzerine 16 değişik noktaya akselometre takarak deney yapmaları gerekiyordu.


  Sensör bir yapıştırıcı yardımıyla ancak iki şekilde takılabiliyordu. Murphy teknisyenin bu durumuna artık çok alışmıştı. Bunun üzerine aynı zamanda şakacı ve esprili olan Murphy daha sonra çok konuşulacak o sözü söyledi ‘’Bir işi yanlış yapmanın bir yolu varsa bu adam onu mutlaka bulur’’


  Bu olay üzerine Murphy daha sonra kanunlaşan söylemlerini basın toplantısında açıkladı. Kısa bir süre içerisinde Murphy’nin bu sözüne ve daha birçok söylemlerine bayılan arkadaşları ‘’Murphy Kanunları ‘’şeklinde kavram oluşturdular. Murphy Kanunları-Yasası mühendislik sahasında ve de dünyada hızla yayılmaya başlamıştır.


  Murphy Yasaları günlük hayatta, iş hayatınızda, sosyal hayatta hatta ev de otururken başınıza gelecek türlü şansızlıklar ve bahtsızlıklara esprili bir şekilde yaklaşımdır. Ancak mantık düzlemin de hareket eder. Mesela yetişmeniz gereken önemli bir toplantı varsa mutlaka trafik sıkışabilir. İlk defa işe geç kalmışsınızdır ve patrona yakalanırsınız. Beyaz giyince üzerine mutlaka bir şey dökülür. İşte tamda bu zaman evrensel olarak tüm dünyaya yayılmış Murphy Kanunları devreye girer.


  Murphy Kanunları’nın bir kısmı Murphy’e aitken, büyük bir kısmı ise kişiler tarafından üretilip ona mal edilip, anonim bir hal almıştır.


  Published Date:

  December 04, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023