bylge-logo

  Bylge

  kırmızı başlıklı kızın gerçek hikayesi

  kırmızı başlıklı kızın gerçek hikayesi Kırmızı Başlıklı Kız, küçük bir kız ile kurt arasındaki olaylara dayanan bir Avrupa halk masalıdır. Sözlü edebiyata da

  Picture of the XIORXA

  XIORXA

  @xiorxa


  kırmızı_başlıklı_kızın_gerçek_hikayesi


  kırmızı başlıklı kızın gerçek hikayesi

  Kırmızı Başlıklı Kız, küçük bir kız ile kurt arasındaki olaylara dayanan bir Avrupa halk masalıdır.

  Sözlü edebiyata dayalı masalın tarihi çok eskide olsa evrimleşmiş metnin bilinen ilk yayımlanmış versiyonu, Fransız masalcı Charles Perrault’nun 1697 yılında basılmış Kaz Ana’nın Masalları kitabında yer alır. Bu ilk versiyonda öykü, kurdun kızı yemesi ile sona erer. Masalın zaman içerisin de birçok değişik versiyonu ortaya çıkmıştır. Hikâyenin, bilinen hâli 19. yüzyılda Grimm kardeşler’in Alman köylerinden topladıkları masallardan derlenip yazıya geçirilmiştir;


  Bir avcının kurdun karnını yarıp büyükanneyi ve kırmızı başlıklı kızı kurtarmasıyla son bulur. Masalın görünen teması, yasaklanmış bir şeyi yapmanın cezasıdır. Ormanda oyalanması yasaklanan kız, bu yasağa uymadığı için cezaya uğrar. Görünüşte çocukların tanımadıkları kişilerle konuşmaması gerektiği şeklinde bir ders verilir. Masal’ın orjinal versiyonuysa aslın da çok başkadır.


  Orjinal masal da Kırmızı başlıklı kız olarak bildiğimiz karakterin üvey ve alkolik bir annesi vardır. İçki parası bulabilmek adına 13 yaşındaki üvey kızını kırmızı iç çamaşırları ile erkeklere pazarlamaktadır. Metin de çok kıllı ve çirkin olduğu lanse edilen bir adamın para teklif etmesine rağmen çirkinliğinden dolayı kabul görmediğinden ve bu yüzden kırmızı başlıklı kıza tecavüz etmek için fırsat kolladağından bahsedilmektedir. Yani orjinal masaldaki meşhur kurdumuz. zaman geçtikçe kırmızı başlıklı kız bu işi meslek edinir ve üvey annesine büyük bir kin beslemeye başlar.

  Büyük annesi ise aslında son derece enerjik ve genç görünümlü olan dedesidir. Karakterimizin çocukluğunda onun oyun bahaneleri ile tacizine uğramış zaman içerisinde ise bundan hoşlanarak ensest bir ilişki yaşamaya başlamıştır. Hikayenin sonundaysa en başlarda bahsi geçen ve teklifi red edilen kıllı ve çirkin kişi karakterimiz dedesine giderken onu takip eder ve dedesini öldürerek karakterimize tecavüz eder.

  Published Date:

  December 05, 2020

  Updated Date:

  December 05, 2023