bylge-logo

  Bylge

  JAVASCRİPT NEDİR?

  JAVASCRİPT NEDİR? JavaScript genel olarak web tarayıcılarında kullanılan dinamik bir programlama dilidir. JavaScript ile yazılan Client-Side Script'ler sayes

  Picture of the XIORXA

  XIORXA

  @xiorxa


  JAVASCRİPT_NEDİR?


  JAVASCRİPT NEDİR?

  JavaScript genel olarak web tarayıcılarında kullanılan dinamik bir programlama dilidir. JavaScript ile yazılan Client-Side Script'ler sayesinde, tarayıcı kullanıcıyla etkileşime geçmesi, sunucu ile async olarak etkileşime geçmesi, web sayfasında interaktif içerik değişimi sağlanması, tarayıcının kontrol edilmesi gibi özellikler / işlevler sağlanır.


  Tarihi


  Piyasaya ilk defa 3 Aralık 1995 tarihinde Netscape Navigator 2.0 ile birlikte sürüldü. JavaScript'in ilk geliştiricisi Brendan Eich'tir. Geliştirme esnasında adı "Mocha" diye geçmesine rağmen 16 Eylül 1995 tarihine kadar LiveScript deniyordu. 16 Eylül 1995 tarihindeki Netscape 2.0 Beta 3 sürümü ile birlikte adı JavaScript olarak değiştirildi.


  Kullanım Alanları


  Dil ilk çıktığında, sadece Netscape gibi kısıtlı bir alana sahipti. fakat günümüzde çok daha geniş alanlarda kullanılmaktadır. JavaScript çoğunlukla web sayfalarını dinamikleştirmek için kullanılsa da günümüzde JavaScript güncel teknolojilere ayak uydurarak; sunucu, masaüstü, mobil gibi çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.


  Sektördeki Yeri


  Eğer front-end Web geliştiricisi olarak bir işe başvuracaksanız, kesinlikle JavaScript bilmelisiniz. JavaScript çok önemli bir yere sahiptir.


  JAVASCRİPT_NEDİR?  Published Date:

  December 02, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023