bylge-logo

  Bylge

  Darknet ve Deepweb Nedir? Türkiye’de Deepweb ve Yasadışı Oluşumlar

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte illegal hareketlilik bilişim araçları üzerinden yayılmaya başladı. Artık bir çok illegal faaliyet sosyal medya, web siteleri

  Picture of the Tugi

  Tugi

  @tugi

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte illegal hareketlilik bilişim araçları üzerinden yayılmaya başladı. Artık bir çok illegal faaliyet sosyal medya, web siteleri ve Tor Browser ile ulaşılan gizli servisler aracılığıyla iş görür halde.


  Ben bu yazımda son zamanlarda sıklıkla dikkatimi çeken bir oluşum üzerinden bahsedeceğim.


  http://wwm.world veya darknet linki http://wwmworld4pweg6fiig4rblj544txkup4awmdxncerjq3b3ulsftjtzyd.onion ile erişilebilen bu site uluslararası çapta illegal faaliyete ev sahipliği yapıyor. Global çapta hareketlilik sağlayan bu sitenin ise müdavimleri Ruslar, Almanlar ve de olmazsa olmaz Türkler. Bu kalabalık gruplar için bünyesinde ayrı kategoriler açılmış ve Türkçe Deepweb sayfası arayanlar için tercih edilebilir bir durumda.


  Dip Not: Bu yazıda sizlerle paylaşılan tüm içerik sadece bilgi verme amacı gütmektedir. İllegal hiçbir faaliyet desteklenmemektedir.


  Darknet_ve_Deepweb_Nedir?_Türkiye’de_Deepweb_ve_Yasadışı_Oluşumlar


  Site profesyonel bir şekilde ticaretin her şekline uygun koşulları oluşturmuş. Diğer deepweb sitelerinden de gördüğümüz üzere burada da tüm mali faaliyet kripto paralar, ağırlıklı olarak Bitcoin, Monero, USDT üzerinden işlemekte.


  wwm.world’un sahip olduğu bir diğer altyapı ise “Akıllı Sözleşme” ler. Bünyesinde barındırdığı “Akıllı Sözleşme” aracılığı ile alıcı ve satıcı arasında çift taraflı koruma görevi görüyor. İki taraf arasında bir ürünün ve ya servisin satışı için anlaşılıyor daha sonra sözleşme oluşturuluyor. Alıcı taraf onay vermeden para satıcıya aktarılmıyor.


  Sadece ticaret değil; hacking, database leaks gibi tabiri caizse birçok underground konu site içerisinde tartışılır vaziyette. İlgisini çekenler için siteyi ziyaret etmelerinde fayda var.


  Bir başka yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın.


  Published Date:

  February 27, 2021

  Updated Date:

  December 03, 2023