bylge-logo

  Bylge

  Yasaklı Sitelere Girmek İçin Kullanabileceğiniz Programlar, Proxyler, DNS ve Diğer Yöntemler(2020)

  Yasaklı sitelere girmek için sayısız yol var, bunlardan bazılarını gruplar halinde sıralayacağım. Yasaklı Siteler İçin VPN Kullanmak? Adından da anlaşılacağı

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  Yasaklı sitelere girmek için sayısız yol var, bunlardan bazılarını gruplar halinde sıralayacağım.


  Yasaklı Siteler İçin VPN Kullanmak?

  Adından da anlaşılacağı gibi, VPN(Sanal Proxy Ağı)’leri bir gizleme katmanı şeklinde kullanarak, gerçek IP adresinizden kurtulup girmenizi sağlayabilir. VPN şu an yasaklı sitelere girmenin en güvenli yoludur. Bundan sonra yazacaklarım VPN’e göre daha riskli yöntemlerdir veya daha az kullanışlıdır. VPN uygulamaları PC, Mac, Android ve IOS gibi tüm işletim sistemleri için kullanılabilir. Kullanabileceğiz VPN programlarından bazıları aşağıdaki gibi, sayısız VPN programı var ben en güvenli ve hızlı üç tanesini yazdım. Eğer mümkünse bunlardan bir tanesini kullanmanızı tavsiye ederim. Tabi ki farklı bir tercihte de bulunabilirsiniz;


  1. PIA - Private Internet Access


  Yasaklı_Sitelere_Girmek_İçin_Kullanabileceğiniz_Programlar,_Proxyler,_DNS_ve_Diğer_Yöntemler(2020)  2. ExpressVpn


  Yasaklı_Sitelere_Girmek_İçin_Kullanabileceğiniz_Programlar,_Proxyler,_DNS_ve_Diğer_Yöntemler(2020)


  3.NordVPN


  Yasaklı_Sitelere_Girmek_İçin_Kullanabileceğiniz_Programlar,_Proxyler,_DNS_ve_Diğer_Yöntemler(2020)


  Yasaklı Siteler İçin Proxy Web Sitelerini Kullanmak?

  Bazı zamanlarda VPN kullanmak için yeterli zamanınız ve yeriniz olmayabilir. Bunun için hızlı bir çözüme ihtiyacınız olur. Yasaklı sitelere girmek için kullanabileceğimiz diğer bir yöntem web sitelerine girerken IP adresinizi maskeleyerek size proxy açan bunun için özelleşmiş siteleri kullanmak.


  Burada dikkat etmeniz gereken hususlardan biri, yasaklı sitelere girmek için kullanacağınız bu yöntem size VPN kadar bir güvenlik sağlamaz. İşinizi yapmak için gerçekten tam olarak bir güvenlik ve gizlilik istiyorsanız mutlaka bu durumda birinci yöntemi yani VPN kullanmanızı tavsiye ediyorum.


  Bu iş kullanabileceğiniz siteler aşağıdaki gibi;  1. Smart Proxy


  2. Hidemyass


  3. Spysurfing


  Tarayıcıda Proxy’yi Değiştirmek

  Genellikle bu yöntem, daha çok üniversitelerde ve iş yerlerinde bazı sitelerin erişiminin yasaklanmasında kullanılması halinde güzel sonuçlar verir. Çoğu üniversitesinde facebook, twitter ve diğer sosyal medya siteleri yasaklıdır. Bunun için kullanabileceğiniz en güzel yöntemlerden biri tarayıcınızda bulunan proxy ayarlarını değiştirmektir. Eğer chrome kullanıyorsanız. İlk olarak Ayarlara tıklayın, daha sonra Gelişmiş tabında Sistem Ayarlarına giderek, bilgisayar Proxy Ayarlarını Değiştir’e tıklayın. Açılan pencerede windows penceresinden Ara Sunucu Kullan düğmesine tıklayarak uygun olan bir proxy girin. Herhangi bir proxy kullanılabilir, bildiğiniz bir proxy yok ise buraya tıklayarak proxy listelerine ulaşabilirsiniz.
  Yasaklı_Sitelere_Girmek_İçin_Kullanabileceğiniz_Programlar,_Proxyler,_DNS_ve_Diğer_Yöntemler(2020)  Diğer bir giriş yöntemi tarayıcı eklentilerini kullanmaktır, bana göre kullanılması en kolay yöntemdir. Bunun için yapmanız gereken kullandığınız tarayıcının mağaza uygulamasına giderek uygun bir vpn eklentisi seçmeniz. Chrome için kullanabileceğiniz bazı VPN eklentilerini aşağıya ekledim  1. FreeVPN


  2. ZenMateVPN


  3. uVPN
  rlarını Değiştirme


  Yasaklı Siteleri Giriş için DNS Ayarlarını Değiştirme


  Kullanabileceğiniz en kolay yöntemlerden biride Ağ’daki DNS ayarlarını değiştirmektir. Hızlıca yasaklı sitelere girebileceğeniz yöntemlerden biridir. DNS ayarlarını değiştirirken genellikle Google DNS ve Open DNS ayarları kullanılır. Ancak son zamanlarda CloudFlare DNS ayarları diğerlerine göre çok daha hızlı olduğu biliniyor. Bunun için aşağıda resmini gösterdiğim yere 1.1.1.1 yazmanız biraz daha hızlı girmenizi sağlayacaktır. DNS ayarlarını değiştirmek tarayıcılarda daha iyi güvenlik sağlar, bu yüzden tarayıcıda bir işlem yapıyorsanız bu yöntemi tavsiye ederim.  Yasaklı_Sitelere_Girmek_İçin_Kullanabileceğiniz_Programlar,_Proxyler,_DNS_ve_Diğer_Yöntemler(2020)


  TOR ve Opera Gizli Sekmesi Kullanma

  Eğer sürekli olarak gizlilik arayan biriyseniz TOR tarayıcısını çoktan duymunuşuzdur. TOR kendi içinde VPN sahip bir tarayıcı bu yüzden herhangi ayarlama yapmadan sadece tarayıcı indirerek tek katmanlı bir güvenliğe sahip olabilirsiniz. Özellikle, işyerlerinde ve üniversitelerde boğazlanan sitelere girişte, gayet kolay ve etkili bir yöntemdir. Yukarıda da birkaç kez söylediğim gibi eğer etkili bir gizlilik ve güvenlik istiyorsanız, ilk önce kullanmanız gereken VPN olmalı, daha sonra Proxy ama bunları yapmak için teknik kısıtlamalarınız var ise bu durumda TOR ve Operanın Gizli Sekmesini kullanarak yasaklı sitelere girişi deneyebilirsiniz.


  Tam güvenlik isteyen arkadaşlara ise tam VPN ile TOR’u birlikte kullanarak ölümcül bir gizlilik ve güvenlik katmanı oluşturabilirler. Özellikle, yaptığınız işlem eğer yoğun güvenlik istiyorsa bu durumda bu ikisini kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum.  TOR ve Opera İndirmek için tıklayın.


  Published Date:

  May 12, 2020

  Updated Date:

  December 08, 2023