bylge-logo

  Bylge

  Playstation 5 Kontrol Cihazı ve Özellikleri | PS5 DualSense ve Özellikleri

  PS5 için uzun süredir beklenen yeni kontrol cihazı, nihayet Playstation’ın resmi internet adresinden tanıtıldı. Yeni kontrol cihazı, bir önceki atalarına göre b

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  PS5 için uzun süredir beklenen yeni kontrol cihazı, nihayet Playstation’ın resmi internet adresinden tanıtıldı. Yeni kontrol cihazı, bir önceki atalarına göre benzer özellikler taşısıda , mavi ledler ve beyaz rengiyle görünüm olarak diğer PS kumandalarından ayrılıyor.


  PS5'in yeni kontrol cihazının en göze çarpan özelliği yerleşik mikrofona sahip olması. Bu özellik sayesinde çoklu oyunlarda artık oyuncuların iletişim kurmak için mikrofon kullanmasına gerek kalmayacak. DualShock 4 ‘de olan “Share” düğmeside Dual Sense de yerini “Create” düğmesine bırakacak. Sony, bu düğmenin aynı şekilde çalışacağını ancak ileride daha fazla özelliklere sahip olacağını açıkladı.


  Playstation_5_Kontrol_Cihazı_ve_Özellikleri_|_PS5_DualSense_ve_Özellikleri


  DualSense birlikte artık oyun oynarken hissettiğimiz gümbürtülü titreşim yerine, dokunsal geri beslemeli çalışacak. Bu nasıl bir his olduğunu PlayStation CEO’su Jim Ryan şöyle özetledi;


  Artık arabayla duvara çarpmak ile sahada mücadele yapmak arasında fark olacak


  Dual Sense’in belkide en güzel özelliklerinden biride adaptif ve programlanabilir L2/R2 düğmelerine sahip olması. Bu şekilde oyuncular isterlerse oyun içinde bu tuşları programlayabilecek bu şekilde “dokunsal bir his” oluşturarak oyunları daha sürükleyici hale getirecek.


  PS5 ‘in yeni kontrol cihazı DualSense, PS5’in Tempest 3D AudioTech ile birlikte kullanıcıları daha fazla oyunun içinde hissettirecek. Cihazda tasarımsal olarakta küçük değişikliklere giden PlayStation, artık kullanıcıların daha fazla kontrole sahip olacaklarını söyledi. DualSense, DualShock 4 ‘e göre daha uzun pil ömrü de sunuyor. Dual Sense aynı zamanda diğer öncülerine göre az enerji harcıyor ve daha doğu dostu. Ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.  PlayStation Resmi Açıklaması  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023