bylge-logo

  Bylge

  Megabayt(Mb) Nedir?

  Megabayt(MB), bilgisayar ve diğer medya araçlarının depolama alanlarının ölçmek için kullanılan bilgisayar terimidir. 1 Megabayt 10^6 bayt diğer bir gösterimle

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  Megabayt(MB), bilgisayar ve diğer medya araçlarının depolama alanlarının ölçmek için kullanılan bilgisayar terimidir. 1 Megabayt 10^6 bayt diğer bir gösterimle 1,000,000 bayta eşittir. Digital verileri depolayan veya işleyen, bilgisayar işlemcilerinin harddiskleri ,sanal veya gerçek makinelerin hafızaları gibi bilgisayar donanımlarının verisel olarak ne kadar yer tutuğunu belirlemek için sıklıkla MB ölçü biriminden yararlanılır.


  Megabayt, aynı zamanda Gigabaytın ölçü birimidir. Megabayt, teknik olarak 1,000,000 olmasına rağmen kimi zaman Mebibaytla(1,048,576 bayt - 1024Kb * 1024Kb) ile sinonim olarak kullanılır. Bundan çeyrek asır önce resimlerin veya diğer medyaların ölçümünde KB birimi daha çok kullanılırken, günümüzde verilerin hacimlerinin artması nedeniyle çoğunlukla MB ve GB birimlerinden yararlanılır.


  Günümüzde, yüksek kalite bir .png resmi bilgisayarların depolama alanlarında 3-15 MB kadar yer tutar. Ham(RAW) şekilde ziplenmeden korunan dijital kameraların resimleriyse ortama 20-70 MB arasında bir yer kaplar. Üç dakikalık bir şarkı eğer sıkıştırılıp bu alanlarda saklanırsa 3MB civarı bir yer tutarken, eğer ziplenmeden bilgisayar üzerinde tutulursa 30MB kadar yer işgal eder. Bugünlerde kullanımı bir önceki yıllara göre azalmış olan kompakt disklerin kapasiteleri MB(700-800) cinsinden ölçülürken; usb, flash disk, ssd ve diğer depolama araçlarının kapasiteleri GB(GigaBayt) veya TB(TeraBayt) birimleri ile ölçülür.


  Megabayt(Mb)_Nedir?


  Published Date:

  December 23, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023