bylge-logo

  Bylge

  Katlanabilir Akıllı Telefon: Huawei Mate X

  Huawei Mate X 2019 yılının başından beri beklenen katlanabilir telefonlar sonunda 2019 yılının sonuna doğru bir bir piyasaya çıkmaya başladı. İlk olarak piyasa

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik


  Katlanabilir_Akıllı_Telefon:_Huawei_Mate_X

  2019 yılının başından beri beklenen katlanabilir telefonlar sonunda 2019 yılının sonuna doğru bir bir piyasaya çıkmaya başladı. İlk olarak piyasa çıkan Samsung Galaxy Fold ve Motorola Razr ‘dan sonra 2019 ortalarında piyasaya çıkması beklenen ancak sürekli olarak çıkış tarihi ertelenen Huawe’nin katlanabilir ilk telefonu Huawei Mate X sonunda Çin’de cep yakan bir fiyat ile (2400$) kullanıcıların beğenisine sunuldu.


  Katlanabilir_Akıllı_Telefon:_Huawei_Mate_X


  Huawei’nin kendi resmi sitesinde satışa sunulan akıllı telefon hızlı bir şekilde tükendi. İlk lot satışlarında satış miktarı hakkında Huawei’den bir açıklama gelmedi ve ne kadar üretildiği ve satıldığı bilinmiyor. Huawei tarafından yapılan açıklamaya göre ikinci lot’un satışları yakın zamanda başlayacak.


  Bu telefona Türkiyeden ulaşmak isteyenler biraz beklemek zorunda kalacaklar. Mate X şimdilik sadece Çin’de satışa sunuldu. Neden bütün dünyada satışa sunulmadı veya bu telefon satışa sunulacak mı konusunda da mevcut bir tartışma var. Amerikan Hükümetinin Huawei üzerinde uygulamış olduğu baskılardan dolayı Huawei’nin, Amerikan pazarında bu telefonu satması zor görünüyor.Mate X ‘in diğer ülkelerde neden piyasaya sürülmediği ve bu konu hakkında neden bir planlamanın açıklanmamış olmaması kafalarda soru işareti yaratıyor. Bazı uzmanlara göre Huawei, Mate X ‘in uluslararası akıllı telefon pazarına çıkacak kadar stabil görmüyor bir anlamda şimdilik pazara uygun akıllı telefon değil. Kendi ülkesinde telefonu belli miktar denemek istiyor. Kullanıcı geri dönüşlerinden sonra sıkıntı gördüğü yerlerde yeterli geliştirmeleri yapıp uluslararası pazara öyle çıkmak istiyor.


  Mate X üzerinde ön tarafından 6.6 inç büyüklüğünde arka tarafında ise 6.38 inç büyüklüğünde iki adet ekran mevcut. Ekranlar katlanarak kullanıldığı zaman telefon ortalama bir tablet boyutu olan 8 inç büyüklüğüne ulaşılıyor. Arkadaki ekranın biraz küçük olmasının sebebi arka bileşene sahip olması.Bu bileşen üzerinde 3 adet kamera, parmak izi okuyucu, ve USB-C girişi bulunuyor.


  Katlanabilir_Akıllı_Telefon:_Huawei_Mate_X

  Telefon 5G desteği sunuyor, üzerinde Huawei 980 işlemcisi ve 4500 mAh iki tane bataryaya sahip. Bataryalar, 55W ‘luk hızlı şarj etme ünitesiyle 90% doluluk oranına 30 dakika içinde ulaşıyor. Telefon 8GB Ram ‘e 512 GB depolama alınana sahip. Mate X, BOE tarafından tasarlanan elastik OLED ekranları kullanıyor.


  Mate X ‘e gelen en sık eleştiri ise arkadaki ekranın dışarı doğru açık olması. Bu tasarım, telefonun arka ekranını çok korumasız bırakıyor. Bu konuda uzmanlar telefonun yeterince fiziksel güvenlik önlemine sahip olmadığını ve dış etkilere çok açık olduğu konusunda birleşiyorlar. Huawei bu sorunu açmak için sert bir kılıf ile Mate X ‘in kullanmasını öneriyor ancak her zaman ihtiyacımız olan telefonu sürekli kılıfa koy çıkar işlemi yorucu ve kullanıcı deneyimi açısından çok uygun değil.


  Ekranın dışa doğru ve açık bir şekilde telefonda yer alması telefona dezavantaj getirsede, böyle bir tasarım kendi açısından bir takım avantajları da beraberinde getiriyor.Özellikle katlanma yeri Samsung Galaxy Fold gibi çok belirgin değil. Görsel açısından daha rahat bir kullanım sunuyor.


  Telefonu merak edenler ve detaylı incelemek isteyenler için aşağıdaki eklemiş olduğum linke tıklayarak Huawei’nin kendi sitesinden daha detaylı olarak bilgiye ulaşabilirler.
  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023