bylge-logo

  Bylge

  İnstagramın Tarihi, Ortaya Çıkışı ve Yükselişi

  Aslında bugün hafta daha farklı bir konu ile ilgili yazı yazmayı düşünüyordum. Ancak ülkemizde sosyal medya, web ve uygulamalar ürün gamında ne yazık ki çok ger

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  Aslında bugün hafta daha farklı bir konu ile ilgili yazı yazmayı düşünüyordum. Ancak ülkemizde sosyal medya, web ve uygulamalar ürün gamında ne yazık ki çok gerilerdeyiz. İnternet ile dünyanın artık bir şehir konumuna gelmesinden bu yana, hala dünya çapında bizi bu yarışta temsil edebilecek bir ürünümüz yok. İnşallah bylge.com kısa vadede değil ama uzun vadede Türkiye sınırlarını aşabilir. Bende en azından biraz farkındalık yaratmak için bir seri başlatmak istiyorum , bunun için dünyaya yayılmış bir anlamda kendi sınırlarını aşmış çoğu internet sitesinin tarihini, kuruluş amacını ve ne gibi aşamalardan geçtiğini yazarak, ülkemizdeki yenilikçi, girişimci ve risk alabilen yeni arkadaşlarımıza ilham kaynağı olabileceğini temenni ediyorum.


  İnstagramın_Tarihi,_Ortaya_Çıkışı_ve_Yükselişi

  Instagram, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından, Amerikaya bağlı eyaletlerden biri olan ve Silikon Vadisinin de bulunduğu Kaliforniya’nın San Francisco şehrinde kuruldu. Systrom, 2006 yılında Stanford Üniversitesinden mezun olduktan sonra, Google’da sabahları pazarlama mühendisi ve daha sonrası Google’dan ayrılıp Nextstop şirketinde ürün mühendisi olarak çalışmış, geceleride kod öğrenerek bu konuda kendisini geliştirmeye arzulayan bir girişimciydi. Uzun süre çalışmalarının sonunda web teknolojileri ve programlama alanında kendini geliştiren Systrom, ilk olarak Burbn-sevdiği içki olan burbonun kısaltması- adını verdiği bir uygulama yaparak, insanların gittikleri yerleri gösterebilecekleri ve aralarında mekansal olarak iletişim kurabilecekleri bir uygulama prototipi yaptı. Bu uygulama, bir check-in uygulaması olan Foursquare ve online oyun olan Mafia Wars ‘ın karışımına içeriyordu. Uygulamayı yayınlanmasının hemen ardından, beyaz melek yatırımcı arayışına giren Systrom, başlangıç itibariyle Burbn için 500,000$ dolarlık bir yatırım aldı ve yatırımdan sonra çalışmış olduğu işi bırakarak uygulamaya daha fazla zaman ayırmaya başladı.


  İnstagramın_Tarihi,_Ortaya_Çıkışı_ve_Yükselişi


  Almış olduğu yatırım ile Burbn için bir takım kurmak isteyen Systrom, ilk olarak Krieger ile iletişim kurarak kendisini gruba katmaya başardı. Systrom ile Krieger, Burbn ‘ı gözden geçirdiklerinde uygulamanın o dönemdeki benzer uygulamalara nazaran çok ta farklı olmadığını ve kullanıcıların Burbn’da yer alan check-in özelliğini hiç kullanmadıklarını fark ettiler. Uygulamayı değerlendirdikten sonra, insanların hızlı ve zahmetsiz bir şekilde kullanabilecekleri ve rakipleri olan diğer uygulamalara nazaran daha basit bir uygulamanın daha iyi olacağı görüşünde birleştiler. Bunun için Burbn uygulamasını tekrar revize ederek, sadece insanların fotoğraf veya resim yükleyebilecekleri ve bu postların altına yorum ve beğeni bırakabilecekleri sade bir tasarıma geçerek, diğer kalan özelliklerini tamamen uygulamadan kaldırdılar. Temel hedefleri, telegraf gibi çalışabilecek ve anında yayın yapabilecek bir uygulamaya ulaşmaktı. Burbn üzerinde değişiklikler yapıldıktan sonra “İnstant Camera”(Anlık Kamera) ve “Telegram”(Telgraf) kelimelerin baştaki harflerinden oluşan kelimeleri kullanarak, Burbn uygulamasının adını “Instagram” olarak değiştirdiler.


  İnstagramın_Tarihi,_Ortaya_Çıkışı_ve_Yükselişi


  Yukarıdaki gelişmelerden sonra, Instagram resmi olarak 6 Ekim 2010 yılında yayına başladı. Başlar başlamaz da belki dünya tarihinde çok az uygulama ve internet sitesine nasip olabilecek inanılmaz bir ivme yakaladılar. Yayınlandığı günde sadece bir avuç kullanıcıya sahip olan Instagram, ilerleyen haftalarda haftalık 100,000 kullanıcının üye olduğu en büyük fotoğraf paylaşım uygulaması haline geldi. İki ay içinde ise 1,000,000 kullanıcıya ulaşarak bu konuda kırılması güç bir rekora imza attılar.


  İnstagramın_Tarihi,_Ortaya_Çıkışı_ve_Yükselişi


  2011 yılından sonra Silikon Vadisi’nin büyük şirketlerinin radarına takılan Instagram’a ilk büyük teklif Twitter’in kurucusu ve Ceo’su Jack Dorsey tarafından geldi. Dorsey, Systrom’a nakit 500,000$ ‘lık bir teklif yaptı, ancak şirketin bağımsız olmasını isteyen Systrom bu teklifi geri çevirdi. Sadece bir yıl sonra,dünyanın en büyük sosyal sitesi Facebook’un Ceo’su Zuckerberg tarafından 1 milyar $, şirketten hisse senedi ve aynı zamanda Instagramın farklı bir şirket olarak hayatına devam etmesi karşılığında satıldı.2020 yılı itibariyle şu anda Instagram’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde ve hala artarak devam ediyor.


  İnstagramın_Tarihi,_Ortaya_Çıkışı_ve_Yükselişi


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023