bylge-logo

  Bylge

  Hz(Hertz) Nedir?

  Hertz veya kısaltmış hali Hz, bir saniyede yapılan devir sayısıdır. Hertz radio ve ses dalgalarının sıklığını ölçmek için kullanılır. Hertz sayesinde dalgaların

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  Hertz veya kısaltmış hali Hz, bir saniyede yapılan devir sayısıdır. Hertz radio ve ses dalgalarının sıklığını ölçmek için kullanılır. Hertz sayesinde dalgaların frekanslarında meydana gelen artmalar, azalmalar ve dalganın mevcut olup olmadığı belirlenir. Bugün kullandığımız Hz yerine aslında "Saniye başına devir" sayısı kullanmak hem daha açıklayıcı hem de tanımlamak için daha kullanışlıdır. Ancak, elektronik manyetik dalgaları keşfeden ve bilim dünyasına müthiş katkıları olan Alman fizikçi Heinrich Hertz 'i anmak için saniyedeki devir sayısının yerine Uluslararası Birim Sistemi tarafından önerilen Hz kullanılmaktadır.


  Radyo dalgaları ve ses dalgaları frekansaları çok yüksek olduğundan dolayı genellikle kHz, mHz ve gHz gibi kısaltmalardan yararlanırız. Bunların Hz birimi karşılığı aşağıdaki gibidir;


  kHz: Kilo Hertz = 1000 Hertz

  mHZ: Mega Hertz = 1 Milyon Hertz

  gHz: Giga Hertz = 1 Milyar Hertz


  Hz(Hertz)_Nedir?


  Bugün Türkiye'de evimizde kullandığımız elektrik beslemesi 50 hertz'dir. 50 ve üzeri hertz bizim elektrik akımı değişimlerini fark edemeyeceğimiz kadar hızlı bir değişimdir, bu yüzden lambalara baktığımız zaman kesintisiz bir ışık görürüz.


  Hertz, bugün en fazla karşılaştığımız araçlardan biride televizyon ve bilgisayar monitörleridir. Monitörler üzerindeki Hz değeri, ekranın saniyede kendini kaç kere yenilediğini gösterir. Örneğin 60Hz bir monitör bir saniyede maksimum 60 defa kendini yeniler. Ses dalgalarında da kullanılan Hertz(hz), eğer değeri yüksek olursa daha basslı bir ses verirken, daha düşükte daha tiz bir sesin çıkmasına neden olur.


  Bugün daha çok monitörlerde ve wifi gibi elektronik cihazlarda yaygın kullanıma sahip olan bu birim, aslında kendini belirli bir zaman aralığında tekrar eden herhangi bir şey için kullanılabilir. Örneğin, bir insan saniye de kaç defa gözünü kırpabilir sorusuna eğer Hz birimi cinsinden ifade etmek istersek 2-3 Hz diyebiliriz.


  Published Date:

  June 22, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023