bylge-logo

  Bylge

  Huawei P40 Pro - İnceleme, Fiyat & Özellikler

  Bundan beş yıl önce arkadaşlarım; teknomatik hangi bilgisayarı alayım, şu özellikler nasıl, buna ne dersin tarzında sorular sorardı. Zaman hızlı akıyor, özellik

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  Bundan beş yıl önce arkadaşlarım; teknomatik hangi bilgisayarı alayım, şu özellikler nasıl, buna ne dersin tarzında sorular sorardı. Zaman hızlı akıyor, özellikle mobil teknolojilerin hızlı gelişmesi ve telefon kullanımın artması nedeniyle, sorular daha çok hangi telefon alayım ve fiyat-performansı güzel bir telefon önersene sorularına döndü. Telefon almak isteyen arkadaşlara Huawei P40’yi bu makale kapsamında incelemeye alacağım. Eğer makaleyi beğenirseniz lütfen siteye üye olarak makaleyi beğenmeyi ve damla desteği vermeyi unutmayın.


  Minnacık Bir Eleştiri ve Huawei - Google Meydan Muharebesi Üzerine

  Huawei P40, modeline uzun zamandır bekliyorduk. P40, S20 ‘in direkt rakibi diyebiliriz. P40, S20’ye daha yüksek çözünürlük arka ve ön kameraya sahip, ancak kablosuz şarj ve ekran yenileme hızında S20’in arkasında kaldı, kişisel olarak bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradım.


  Huawei_P40_Pro_-_İnceleme,_Fiyat_&_Özellikler

  Huawei ‘in Google problemi P30’den beri devam ediyor, P40 ‘de ne yazık ki benim gibi yoğun olarak Google servislerini kullanan arkadaşlar için sorun olmaya devam edecek. Örneğin; Huawei üzerinde Google Drive, Google Dökümanlar, Haritalar veya bulut ve konum hizmetlerin kullanan Uber gibi uygulamaları kullanmazsınız, ayrıca Youtube ‘da Huawei’de çalıştıramıyoruz. Ama, youtube tarayıcı üzerinde sorunsuz çalışıyor, Drive ve Dökümanlar içinde Microsoft programlarını kullanabilirsiniz. Instagram, Facebook, Twitter, NetFlix gibi diğer uygulamaları ise çalıştırmada herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Google Play Store olmadığı için bazı uygulamalara erişmek için Huawei App Gallery veya Amazon Appstore’u kullanmanız gerekecek. Ancak bunları ne kadar tolere edip edemeyeceğiniz sizin internet alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza bağlı bir durum bu yüzden Huawei almadan önce ilk olarak bunları düşünmenizi tavsiye ediyorum. Google ile Huawei arasındaki sorunun aslında Google İmparatorluğunun en azından biraz sınırlarının daraltılması için olumlu buluyorum, iki teknoloji devi arasında yaşanan bu kavga ilerleyen yıllarda dünyanın Google Bağımlılığını kırmasında bir fırsat olabilir.


  Kamera

  Huawei P serilerine, mobil fotoğrafçılıkla sınırları belirleyen akıllı telefonlar dersek sanırım abartmış olmayız. Kameraların, piyasadaki diğer muadillerine göre daha iyi olması, bu sene için fiyat-kamera açısından akıllı telefon tercihlerini yapacak arkadaşlar için bir numaralı seçenek olmaya devam edecek.Apple, Samsung ve Xiaomi’nin son model akıllı telefonlarında, kamera trenlerinde görmüş olduğumuz ışık hassasiyeti için ekstra büyük görüntü sensörleri kullanmak, gece sensörleri, “Periscope” büyütme lensleri ve diğer küçük fotoğraf teknolojilerinin hepsinde 2018 yılında tanıtılan P20 Pro ve 2019 yılında tanıtılan P30 serilerinde görmüştük. P40 Pro, yukarıda saymış olduğum bu özelliklerin hepsini kapsıyor, ancak diğer önceki iki seride görmüş olduğumuz gibi kamerada yeni bir teknoloji sunmuyor. Buna aslında teknolojinin senelik periyotlarla değil, rastgele sıçrayışlarla ilerlemesinde kaynaklı bir durum diyebiliriz. Onun yerine daha çok mevcut teknolojilerde iyileştirme ve düzeltme yapılmış. Bu müthiş bir eksi değil, P40 Pro fotoğrafçılık için şu anda piyasadaki en iyi kameraya sahip akıllı telefon olacak.


  Huawei_P40_Pro_-_İnceleme,_Fiyat_&_Özellikler


  Huawei P40‘ın asıl bombası arka taraftaki dörtlü kamera modülü. Telefonun arkası şampiyonlar gibi, ana kamera 50MP çözünürlüklü, ikincil kamera 40 MP geniş açılı, üçüncü kamera 12MP’lık periscope zum objektif, TOF sensörü ve 3x-10x olmak üzere iki tane telefoto lensle donatılarak show yapılmış. Bu size bu zamana kadar bir telefondan alabileceğiniz en iyi fotoğraf deneyimi sunacak, ayrıca gece çekimlerini seven arkadaşlar RYYB sensörüyle birlikte bir akıllı telefondan alınabilecek en iyi gece görüntülerini alacaklar. Ne demek istediğimi forbes.com’dan Ben Sin ‘in zifiri karanlıktaki odasından çektiği fotoğraflara bakınca anlayabiliyoruz. Devrim görmek istiyorsanız, P40 Pro’ya bakmanızı öneriyorum.  Huawei_P40_Pro_-_İnceleme,_Fiyat_&_Özellikler


  Ön kamerası ise 32 MP çözünürlüğe sahip, Kızılötesi derinlik sensörünü de sahip bu kamera, özçekim için gerçekten sizi fazlasıyla memnun edecek.


  Ön Tasarım ve 3D Yüz Tanıma

  Pro, 6.6 inçlik ön ekrana sahip, benim gibi elleri normal boyutta olan arkadaşlar için mükemmel tutuş sağlayacağını düşünüyorum, evet büyük bir ekran, ancak 6.8 - 7.2 arasındaki telefonlar gibi kullanmak için Shaq olmanız gerekmiyor. Bu bakımında elleri biraz daha büyük bayan arkadaşların tercih edebileceği bir telefon, ancak çok küçük ellere sahip arkadaşlar tutuşta biraz sıkıntı yaşayacaklarını düşünüyorum. Ekranın altları dört tarafından kıvrımlı olmasının yanı sıra, yan taraflarında keskin çıkıntıların olmaması ve geri dönüş tuşunun altta yer alması daha rahat kullanım sunuyor.


  Huawei_P40_Pro_-_İnceleme,_Fiyat_&_Özellikler


  Huawei M30 Pro’nın en büyük eksiği olan 3D yüz tarama sonunda Huawei tarafından giderilmiş. P40 Pro artık 3D Yüz Tanıma özelliği ile geliyor. Güvenlik bakımından son zamanlarda önemi giderek artan bu işlevin getirilmesi güzel olmuş. Rakiplerine göre entegre etme işlemi biraz uzun sürmüş olmasına rağmen, sonunda başarılı olmaları güzel oldu. Telefon kullanımında güvenliğe ayrıca önem veren arkadaşları tatmin edecek bir gelişme. Bence güzel olan diğer bir konu, ön kameraların yerleştirilme şekli, iPhone modellerine görmüş olduğumuz kesikli ekranı yapısı yerine, delikli ekran yapısı kullanılarak kameralar oraya yerleştirilmiş, bu şekilde ekrandaki kesintiden korunarak daha güzel bir ön tasarıma kavuşulmuş.Huawei özelinde diğer Çinli akıllı telefon üreticileri artık tasarımı taklit eden firmalardan tasarım yapan firmalar olmaya başladılar, gerçekten çok özel tasarlanmış telefonlar görüyoruz.


  Ekran ve Yenileme Hızı

  Ekran, 90Hz yenileme hızına ve 2460 x 1200 OLED panele sahip. Yukarıda da dediğim gibi bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Özellikle S20 Pro+5G gibi 120Hz yenileme hızı bekliyordum. Ama, şöyle bir durumda var, 60Hz ile 90Hz arasındaki fark ile 90Hz ve 120Hz arasındaki fark aynı değil, yenileme hızı yükseldikçe aradaki farkta bir o kadar azalır. Bu bakımından, 90Hz ile 120Hz arasındaki farkı çoğu uygulamada gözlemlemek çok zor.Ancak çok büyük oyunlarda ve ekrana iş düşen detaylı uygulamalarda akıcılık anlamında bu fark çok dikkatlice incelenirse hissedebilir. Bence akıllı telefon seçme tercihinde diğer seneye göre öncelikle olarak bakabileceğimiz özelliklerden biri değil.


  Huawei_P40_Pro_-_İnceleme,_Fiyat_&_Özellikler


  90Hz ‘ akıcılık anlamında bir dezavantaj oluşturmuş olsa bile pil ömrü ve gün boyu dayanıklılık anlamında artı sağlıyor. P40, 4200mAh batarya kapasitesine sahip olmasına rağmen, ekran yenileme hızından dolayı daha uzun pil ömrü sunuyor.


  Performans

  P40’lar , 8GB RAM’lik Kirin 990 5G yonga setleri ile geliyor IFA 2019 ‘da gövde gösterisi yapan ve zeka testlerinde en yakın rakibine iki kat fark atan chipleri, P40 Pro ‘un içinde bulacağız. Kirin 990 5G, iki büyük, iki orta ve dört küçük olmak üzere sekiz çekirdekle birlikte adında anlayacağınız üzere 5G’ye hazır bir şekilde geliyor. Farklı boyutlardaki çip yapısı verimli güç kullanımına izin vererek pil dayanıklılığını artıyor. Örneğin, yoğun uygulamalarda büyük çekirdeklere devreye girerken instagram, facebook veya internette gezinirken daha küçük çekirdekleri kullanıyor. Daha detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar Hakkı Alkan’ın yapmış olduğu, Kirin 990 işlemci videosunu izleyebilirler.


  Huawei_P40_Pro_-_İnceleme,_Fiyat_&_Özellikler


  Performans aynı zamanda Akıllı Çözünürlüğe göre değişiklik gösteriyor. Telefonları 90Hz- 60Hz yenileme hızları ile veya 2460x1200 - 1760x800 çözünürlükleri ile kullanabilirsiniz. Daha düşük kullanımlarda daha yüksek performans sunuyor.


  Diğer Donanımlar

  Huawei P40 Pro, 40W’lık şarj cihazı ile birlikte geliyor, P40 ‘da ise 22.5W şarj cihazı var. Eğer hızlı şarj her zaman ihtiyaç duyduğunuz bir şey ise tercihinizi Pro’dan yana kullanmanızı öneririm. Huawei P40 Pro, 27 W'lık hızlı şarj seçeneği de sunuyor, ancak bu özelliği kullanabilmeniz için Huawei kablosuz şarj cihazını satın almanız gerekecek.


  Huawei M30 Pro’da ilk defa gördüğümüz ve çoğumuzun inanamadığı ultra yavaş hareketli video çekimini P40 içinde de bulabileceksiniz. Bunun nasıl bir şey olduğunu merak eden arkadaşlar buraya tıklasınlar.


  Huawei_P40_Pro_-_İnceleme,_Fiyat_&_Özellikler


  Huawei, Google servislerini kullanamadığı için Google Asistan da çalışmayacak. Bunun yerine P40 ve Pro’da Huawei kendi dijital asistanları Celia’ı telefonlarına adapte etti. Celia, şu anda sadece İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerini destekliyor. Bu sebeple ellerini kullanmakta zorluk çeken ve asistanları yoğun olarak kullanan engelli arkadaşlar için ne yazikki Celia Türkçe’yi desteklemiyor. Buradan da Huawei Türkiye’ye sesleniyorum, yaptığınız hiç şık olmadı :)


  Altta da çift SIM yuvası var, böylece bir SIM ve bir NM kartı veya iki SIM kart kullanabilirsiniz. NM depolamasına aşina değilseniz, ben de öyleydim. NM, Huawei'nin genişletilebilir depolama çözümü, nano-SIM kart gibi biçimlendirilmiş bir microSD kart gibi düşünebilirsiniz. P40 serisinde 3.5mm kulaklık girişleri mevcut değil.


  P40 serisi ile birlikte Plus modelini bekliyorduk ancak şimdilik bu model açıklanmadı, büyük ihtimalle Mayıs ve Haziran gibi piyasaya çıkacağını düşünüyorum.


  Fiyat

  P40 Pro, satış fiyatı bu makaleyi yazarken açıklanmadı, ancak Avrupa’da P40 799 iken Pro 999 Euro ile satışa sunuldu. Bu diğer rakibleri Samsun, Oppo ve Apple göre 200 ve 300 dolar aşağısında bir rakam, eğer karşılaştırmalı olarak bakarsak gerçekten ciddi bir fark. Türkiye’deki fiyatlamasının ben 7000-8500 bandında bir yerlerde olacağına tahmin ediyorum. Ancak dediğim gibi Google en büyük sıkıntı, bu konu beni açıkçası rahatsız ediyor, ama google sıkıntısı olmasaydı kesinlikle bu telefonu diğerlerine tercih ederdim.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  November 29, 2023