bylge-logo

  Bylge

  Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler: VR, AR, MR ve XR

  Teknoloji dünyada süratle gelişmeye devam ediyor. Her saniye dünya üzerinde yeni teknolojiler üretiliyor veya önceden üretilmiş olan teknolojiler geliştirilmeye

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  Teknoloji dünyada süratle gelişmeye devam ediyor. Her saniye dünya üzerinde yeni teknolojiler üretiliyor veya önceden üretilmiş olan teknolojiler geliştirilmeye çalışıyor. Bugün belkide hayatımıza fazlasıyla girecek olan birbirine yakın ama farklı şeyleri temsil eden üç teknolojiyi açıklamak istiyorum. Bu üç teknolojinin, diğer ülkelerde kullanımı gittikçe artmasına rağmen biz bu konuda diğer ülkelere göre geride kalmaya başladık. Bu konu üzerinde çalışan firma sayısını neredeyse bir elin parmaklarını geçmiyor.




  VR(Virtual Reality): Sanal Gerçeklik

  Kulaklık ve sanal gözlükler yardımıyla tamamen gerçek dünyada sıyrılıp, bilgisayar dünyasında oluşturulmuş olan bir dünyada gezinmek. Sanal dünya oluştururken gerçek resim, ses ve diğer hisler taklit edilerek kişi sanal bir dünyanın içine sokulur. Bundan önce oyun dünyasında fazlasıyla gördüğümüz bu teknoloji, yakın zamanda spor, sağlık, lojistik, havacılık vs. diğer endüstriler tarafından da kendi işlerinde uygulanmaya başlandı. VR teknolojisinin üretilmesi AR ve MR teknolojilerin göre daha pahalıdır. Yeni bir dünya oluşturmaya çalıştığınızdan dolayı yapılan uygulamanın kapsamına göre çok fazla emek gücü ve kaynak ister.


  Virtual Reality teknolojisini kullanabilmek için Head-Mounted Device adı verilen araçlardan birini giymeniz gerekiyor. Örnek olarak,




  AR(Augmented Reality): Artırılmış Gerçeklik

  Gerçek dünyadaki nesnelerin üzerine kamera veya görüntü ekranları yardımıyla resimler, videolar, sesler, grafikler veya metinler ekleyerek sanal görüntüyü gerçek dünyaya adapte etmeye denir. Snapchat filtreleri bunun çok güzel bir örnek. AR kullanımına başka bir örnek ise Google Lens, İspanya’ya gittiniz ve ispanyolca bilmiyorsunuz ve bundan dolayı sokak tabelalarını okuyamıyorsunuz. Google Lens artırılmış gerçeklik uygulamasını kullanarak bu tabelaları veya yazıları rahatlıkla okuyabilirsiniz. Bu teknoloji önümüzde ciddi anlamda kullanımını artacak gözüküyor. Son dönemde popüler olan Pokemon GO aynı zamanda Augmented Reality teknolojisine örnektir.




  MR(Mixed Reality) : Karma Gerçeklik

  Yukarıda söylemiş olduğumuz VR ve AR teknolojileri uzun süredir dünyada çok yaygın olmasa da kullanılıyor. MR, AR teknolojisinin geliştirilmiş halidir. AR teknolojisinden farkı, nesneler üzerine yerleştirilen sanal nesnelerle iletişim kurabilmektir. Örneğin yukarıda vermiş olduğum Google Lens ile okumuş olduğunuz bir metni, telefonunuzun üzerinden değiştirebilmeniz veya bir müzik aletini AR kulaklıklarla çalabilmeniz bu teknolojinin örnekleridir. Aynı zamanda XR terimi, MR teriminin yerine kullanılanıldığı oluyor aslında MR(Mixed Reality) teknolojisinin eş anlamından ziyade XR(Extended Reality) teknolojisi MR, AR ve VR teknolojilerini tamamını kapsayan bir terim.





  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023