bylge-logo

  Bylge

  Elon Musk'un Son Şakası: Cybertruck

  Tesla Cybertruck, uzun zamandır piyasa çıkması beklenen Tesla’nın ilk kamyoneti. İlk gördüğüm zaman gerçekten şaşırdım, böyle bir şey beklemiyordum(İnanmayan

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik


  Elon_Musk'un_Son_Şakası:_Cybertruck


  Tesla Cybertruck, uzun zamandır piyasa çıkması beklenen Tesla’nın ilk kamyoneti. İlk gördüğüm zaman gerçekten şaşırdım, böyle bir şey beklemiyordum(İnanmayan resme bir baksın, böyle bir şey var mı? ).Elon Musk, bu araç hakkında önceden gördüğünüz hiçbir şeye benzemeyecek tarzında cümleler kurmuştu ancak bu kadarını da beklemiyorduk(insan gerçekten hayret ediyor). Tanıtım 21 Kasımda yapıldı, bence yapılmasa daha iyi olurdu çünkü tanıtım esnasında kırılmaz denen cam kırıldı. Araba tanıtımı için olabilecek en kötü senaryo oldu, aracın en önemli özelliklerinden biri olarak ön plana çıkarılan kırılmaz cam, top bir bilyenin hışmına uğradı. Kamyonetin teknik detaylarını aşağıda verdim ancak bundan önce birkaç yorum yapmak istiyorum.


  Elon_Musk'un_Son_Şakası:_Cybertruck

  Elon Musk, bütün dünyanın bildiği gibi aykırı ve zeki bir adam ancak bu aykırılık şimdiye kadar sadece teknolojik anlamda kendini gösteriyordu. Elektrikli araç, yeni ödeme sistemleri, yere inebilen roketler, sürücüsüz araçlar, şehir içi hızlı ulaşım vs. Cybertruck ile birlikte gerçekten farklı bir şey denemişe benziyor. Teknolojik olarak bu aracın üzerinde şimdiye kadar yapılmamış olan bir teknolojik yenilik, kasada kullanılan çelik alaşımı saymazsak yok. Büyük değişiklik tasarımda olmuş. Gerçekten futuristik diyebileceğimiz bir tasarım. Frankfurt gibi auto-showlarda uzun zamandır bu tarz konsept araçlar görüyorduk ancak şimdiye kadar son üreticiye böyle bir araba sunulmadı. Bence, insanlar şu anda böyle bir tasarıma hazır değiller. Özellikle Amerika pazarında 40 yıldır piyasa lideri olan F150 gibi bir araç varken böyle bir tasarımla piyasa çıkmak benim için büyük hayal kırıklığı oldu. Ben daha çok teknolojik ve mekanik anlamda yenilikler bekliyordum. Herhalde, Elon Musk biraz da isminin arkasına sığınarak, ya ben zaten ne versem bunlar kabul ediyor anlayışıyla böyle bir işin içine giriştiğini düşünüyorum yoksa böyle bir aracın başka bir açıklaması olamaz. Hakeza böyle bir bakış açısı sadece benlede sınırlı kalmadı özellikle takip ettiğim çoğu bilgi kanalında Cybertruck kısa vadede olmasa bile orta ve uzun vadede Tesla’nın başını ağrıtacağını düşünüyorlar, ki zaten Elon Musk tanıtımdan sonra kendisi de eğer bu tasarım çok aykırı bulunursa daha geleneksel bir tasarıma geçebiliriz yanıtını verdi. Bence Elon abi durma, çünkü şu dönemde sen tahtadan araba yapsan satılacak ama bu iş uzun vadede senin başını ağrıtır.(Kesin dinler)


  Ayrıca benim kafama takılan sorulardan biride bu kadar sağlam bir araç yapıyorsun peki bu araç diğer bir araca çarptığı zaman diğer araçtaki insanların canları hiçe sayılmış olunmuyor mu? Birde iyiki İŞİD döneminde bu araç ortaya çıkmamış. Özelliklerine bakınca sizinde bana hak vereceğinizi düşünüyorum.


  Elon_Musk'un_Son_Şakası:_Cybertruck


  Cybertruck'ın Teknik Özellikleri?

  Cybertruck’ın ilk önce fiyatı ile başlayalım. Amerika için boş modeli, bizim için full + full modeli, 40.000 $ ile satışa çıkacak, tam dolu modelinin ise satış fiyatı 70.000$ civarında olacak. Gerçekten Amerikan piyasası için müthiş bir fiyat, ki bu piyasada F150 gibi bir aracın 40.000$ dolar ile piyasa çıktığını düşünürsek işleri çok kolay olmayacak gibi. Bizde bir aralar yerli araç yapıyorduk, şirket bile satın aldıydık harbi ne oldu onlara ya? Babayiğitler inşaattan başını kaldıramadılar herhalde.


  Elon_Musk'un_Son_Şakası:_Cybertruck


  Araç, bir motorlu, iki motorlu ve üç motorlu seçenekleriyle piyasa sürülecek. Araç tamamen elektrikli, tek motorlu versiyonu tam batarya ile 400 KM yol gidebiliyor, iki motorlu ve üç motorlu versiyonları ise tam batarya ile 800 KM yol alabilecekler. Kasa, diğer kamyonetlere göre sabit bir platform üzerine oturmuyor, sağlamlığını araç üzerinde kullanılan çelik alaşıma borçlu. Araç üzerinde, SpaceX roketlerinde kullanılan çelik alaşım kullanılıyor. Ayrıca camlar söylenene göre 9mm mermilere dayanabiliyor.(Tanıtımda bu camlar demir bilye ile kırıldı, Elon Musk tanıtımdan sonra bu sorunu düzelteceklerini söyledi.)


  Araç üzerinde sürücü tarafından kontrol edebilen dinamik süspansiyonlar kullanılıyor. Bu süspansiyonlar en fazla 40 cm kadar yükseltilebiliyor. Ayrıca yol koşullarına göre otomatik olarak kendini ayarlayabiliyorlar. Cybertruck’ın tek motorlu versiyonu, 100 Km’yi 6.5 saniyede, iki motorlu versiyonu 4.5 saniyede, üç motorlu versiyonu ise 2.9 saniyede alıyor. Tek motorlu versiyonu arka çekişli iken iki motorlu ve üç motorlu versiyonu dört çeker imkanı sunuyor. Cybertruck’ların taşıma kapasiteleri ise 1,750 kg. Araçlarda sürücü asistanı standart olarak geliyor ancak oto sürüş için ekstra olarak 7.000$ daha ödenmesi gerekiyor. Bu araçla birlikte, Tesla, ATV araç üretmeye de başlayacağını da duyurdu ama şimdilik ATV’lerin ne zaman piyasa çıkacağı, özelliklerinin neler olacağı ve fiyatı gibi bilgiler Tesla tarafından açıklanmadı.


  Elon_Musk'un_Son_Şakası:_Cybertruck


  Merakla takip edeceğim bir araç olacak, bakalım Tesla S’in yakalamış olduğu başarıyı yakalayabilecek mi? Yazılarımı takip etmeye devam etmek istiyorsanız lütfen takip etmeyi ve mümkünse destek olmayı unutmayın.  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 04, 2023