bylge-logo

  Bylge

  5G Nedir ve Neleri Değiştirecek

  5G, uzun süredir beklediğimiz kablosuz radyo teknolojisi. 5G teknolojisi, kullandığımız araçlardan alışkanlıklarımıza kadar bir çok şeyi değiştirecek.Almanların

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  5G, uzun süredir beklediğimiz kablosuz radyo teknolojisi. 5G teknolojisi, kullandığımız araçlardan alışkanlıklarımıza kadar bir çok şeyi değiştirecek.Almanların Endüstri 4.0 manifestosunun sahada uygulanabilmesi için bu teknolojiye dünyanın ihtiyacı var. 5G öncesinde yaptıklarımız hem çeşitlenecek, hem hızlanacak, hem de daha efektif hale gelecek.Teknoloji dünyasının iki temel unsuru olan, yazılım ve elektronik sistemlerinin gereksinimlerine mevcut bağlantı yapısı artık cevap veremiyordu. Bağlantı yapısındaki temel problemlerin başında; düşük veya yetersiz bağlantı hızı, büyük ve çoklu veri aktarımı sorunu ve geç bağlanma süreleri geliyor. 5G kablosuz teknolojisi, önceki paragrafta söylemiş olduğum sorunları şimdilik çözecek.


  5G_Nedir_ve_Neleri_Değiştirecek


  5G’nin yaygın olarak kullanıma başlanması ile birlikte, çeşitli endüstri kollarında büyük değişimler yaşanacak. Özellikle otomotiv sektöründeki otonom araçların sayısı artacak ve sensöre bağlı kullanılabilirlik artacağı için daha akıllı araçlar üretilecek, yazılımlar daha zenginleşecek, yerleşim yerleri daha güvenli ve ulaşabilir olacak, daha karmaşık ve gelişmiş dijital sistemler ortaya çıkacak. Özetle, dünya üzerinde internete bağlı ne kadar iş kolu varsa hepsinde kendi iş koluna özel yeni gelişmeler yaşanacak. 5G, oyunun kurallarını yeniden yazacak.


  Türkiye beni bu konuda çok şaşırtı. Nasıl olduysa, 5G ‘de diğer ülkelere göre geri kalmadık. Dünyada planlanan 5G süreciyle birlikte hareket ediyoruz. 2020-2021 tarihi aralığında bizde 5G’yi yaygın biçimde kullanmaya başlayacağız. Hatta bazı şehirlerin merkezlerinde çok fazla olmasada kullanılmaya başlandı.


  Peki, 5G’nin getirdiğini yenilikler neler olacak?

  5G_Nedir_ve_Neleri_Değiştirecek


  Hız

  5G teknolojisinin getireceği en büyük yenilik hız olacak. Servis sağlayıcılarının(Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell) teknik gereksinimleri karşılaması durumunda 5G, 4G ve LTE teknolojilerinden 100 kat daha hızlı veri transferi sağlayacak. Bu hız, herhangi bir filmin veya videonun saniyeleri içinde indirilmesi anlamına geliyor. Mobilde yüksek hızlara ulaşacak olmamız, web’le birlikte diğer teknolojilerin de gelişmesine yardımcı olacak. IoT, AI ve VR gibi yüksek veri gereksinimine ihtiyaç duyan teknolojiler, 5G’nin getirmiş olduğu bu hız sayesinde, daha kullanılabilir ve yaygın olacak. 4G ve LTE ile ortalama 15Mbps - 50Mbps arasında hız alırken, 5G ile ortalama 50Mbps ve üzeri hızlar alacağız.


  Gecikme Süresi ve Aynı Anda Birden Fazla Sisteme Bağlanma

  5G ile birlikte gecikme süresinde inanılmaz rakamlara ulaşacağız. Gecikme süresi; iki sistem arasındaki uyarma ve bu uyarıya cevap verme arasındaki geçen zamanı ifade ediyor.  5G_Nedir_ve_Neleri_Değiştirecek


  4G ve LTE teknolojilerinin ile bağlanma süreleri yaklaşık olarak 40-70 ms arasında Bu süre 5G ‘nin kullanımıyla birlikte, 1-10ms(saniyenin 1000-100 biri ) arasına inecek. Peki, gecikme süresinin azalması bize nasıl bir fayda sağlayacak? Örneğin, arabanızla gidiyorsunuz bir anda yan kavşaktan bisiklet önünüze çıktı ve bir saniye içinde eğer herhangi bir manevra yapmazsanız çarpışma yaşayacaksınız. İşte bir saniye gibi kısa bir süre içinde yaşanacak bu tür çarpışmalar önlenebilecek. Peki bundan önce neden önlenemiyordu diye sorabilirsiniz. Aslında, bundan önce bazı araç üreticilerin bu sistemleri arabalara eklediğini görmüştük, ancak bu sistemler hem gecikme süresinin yüksek olması hem de bağlantı hızının yavaş olmasından dolayı istenildiği kadar efektif çalışamıyorlardı. 5G, bu tür bağlantı ve hız sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldıracak. Otomobil sektörüyle paralel olarak diğer sektörlerde gecikme süresinin azalması ve aynı anda birden fazla sisteme bağlanılması sayesinde geçmişten daha yetenekli ve yaygın otonom sistemler göreceğiz.


  5G_Nedir_ve_Neleri_Değiştirecek


  Kapsama Alanı

  Kapsama alanı, uzun yıllardır servis sağlayıcılarının uğraştığı konulardan biri oldu. Servis sağlayıcılar, 4G ve LTE teknolojilerinin kullanılmaya başlanmasından beri hala kapsama alanını artırmak ile uğraşıyorlar. Ülkemizde nüfusun yaklaşık %90’ı mobil kapsama alanı içerisinde, ancak her yerde aynı hızı ve bağlanma sürelerini almak mümkün değil. Fazla nüfusun olmadığa yerlere servis sağlayıcılar tarafından çok fazla yatırım yapılmıyor. Kırsaldaki bölgelerde genellikle bağlanma sorunları yaşıyoruz, bu da kimi zaman acil olan durumlarda insanlara ulaşmayı zorlaştırıyor. 5G teknolojisi ile birlikte kapsama alanında da artış yaşanacak.Artık şehir merkezindeki kadar hızlı olmasada sürekli bağlantımız olacak.


  5G, teknolojisi şimdilik sadece yüksek band’dan yayın yaptığı için kapsama alanı kısıtlı ancak ileri dönemlerde alt band’dan yapılacak olan yayınlar sayesinde yüksek kapsama alanlarına ulaşacağız. Uzun vadede Türkiye’nin birçok noktasında internet erişim sorunu ortadan kalkacak.


  Son bir yorum yapmak gerekirse, gerçekten beni heyecanlandıran bir teknoloji. Alt yapı işlemleri büyükşehirlerin bazılarında kısıtlı da olsa başladı ve kullanılabilir hale geldi. Telefonlarda artık yavaş yavaş 5G desteği standart hale gelmeye başladı. 5G, 2-3 yıl belki de daha az zaman içinde yaygın kullanılacak. Hayatımıza olan etkisini ise 5G teknolojisini kullanan uygulamalar ile göreceğiz.  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023