bylge-logo

  Bylge

  5G Koronavirüs Bağlantısı - 5G Corona Gerçekleri 5G Zararlımı...

  5G virüsle ilişkilendirilmeden önce sağlık üzerine etkileri uzunca bir süredir tartışılıyordu. Bu konu hakkında yeteri kadar çalışma yapıldı ve sonuçları ortaya

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  5G virüsle ilişkilendirilmeden önce sağlık üzerine etkileri uzunca bir süredir tartışılıyordu. Bu konu hakkında yeteri kadar çalışma yapıldı ve sonuçları ortaya kondu. 5G insan sağlığına zararlı mı? sorusuna verilen en güzel araştırmalardan birine yedi yıllık bir çalışma sonucunda ortaya konan bu rapordur . Raporun sonuçlarını buraya yazmayacağım, bu kısmı size bırakıyorum. Ancak rapordan tam olarak şu sonucu çıkarabiliriz: 5G ile koronavirüs arasında nedensel bir bağlantı yok.


  5G_Koronavirüs_Bağlantısı_-_5G_Corona_Gerçekleri__5G_Zararlımı...


  Koronavirüs dünyada yayıldıkça krizde derinleşmeye başladı. Krizin boyutları arttığı zaman her zamanki gibi ortalık yine komplo teorileriyle dolmaya başladı. Bildiğiniz gibi kriz ne kadar derinleşirse komplo teorileri de bir o kadar komik hale gelir. Teoriler ne kadar absürtleşirse bunlara olan talepte artıyor. Ne yazık ki mantıklı bilimsel çalışmalardan elde edilen sonuçlar bile bu teorilerden etkilenen insanları durdurmaya yetmiyor. En son İngiltere'deki 5G kulelerine kundaklama saldırıları gerçekleştirilmesi ile durum aslında daha farklı bir noktaya taşındı. Bazen bu teoriler o kadar yaygınlaşmaya başlıyor ki, mantıklı insanlar bile acaba olabilir mi? sorusunu kendine sormaya başlıyor. Benim çevremde de bu konu hakkında endişeleri olan insanları var.


  İlk olarak 5G ile koronavirüs arasındaki bağlantıyı kuran kişi Twitter’de 4.2 milyon takipçisi olan Amerikalı şarkıcı Keri Hilson’du. Hilson geçen aylarda 5g ile virüs arasındaki iletişimini şöyle dile getirdi.


  İnsanlar bize 5G konusunda yıllardır dilekçeler, organizasyonlar, araştırmalar yoluyla, 5G ‘nin ciddi bir radyasyona maruz bırakacağı konusunda uyarıyor...1 Kasım 2019’da Çinde 5G kullanılmaya başladı ve birden insanlar ölmeye başladı…


  5G_Koronavirüs_Bağlantısı_-_5G_Corona_Gerçekleri__5G_Zararlımı...


  Eğer zengin veya ünlüyseniz her konuda konuşma hakkınada sahipsiniz. İnsanların bu insanların ağzından çıkanı sorgulamadan kabul etme eğilimine sahipler.


  Keri Hilson ‘un açıklamalarından sonra YouTube ve Facebook ‘da 5G karşıtı gruplar bu söylemi hızlıca sahiplenmeye başladı. Teorilerini farklı bir boyuta taşımaya başladılar, Keri Hilson’un yukarıdaki açıklamalarında “5G koronavirüsü neden oluyor” söylemi bir anda, Facebook kullanıcısı “Ben Mackie” ‘in söylemleriyle farklı bir noktaya taşında. Kendisi hesabından şöyle bir açıklama yaptı.


  “Onlar bizi koronavirüs ile korkutmaya çalışırken her yerde 5G kuleleri dikilmeye başlandı”


  Yukarıdaki söylemiyle aslında 5G ‘in yaygınlaşması için koronavirüs’ün bir perde olarak devletler tarafından kullanıldığını ima etti.

  Teorilerini burada da bırakmayan Ben Mackie açıklamalarına şöyle devam etti;


  “Koronavirüs Bill Gates tarafından yaratıldı. Amacının insan popülasyonunu tekrar dengelemek ve bulunacak aşı insanları kontrol etmek için bir çip şeklinde olacak”.


  Bu açıklamalardan sonra Amerika’da hızlı bir şeklide yayılan dedikodular ne yazık ki ülkemiz dahil dünyanın farklı yerlerine sıçradı. Bu konu hakkında binlerce uzman açıklama yapmak zorunda kaldı, çoğu bilim insanı ikisi arasında bilimsel bir bağlantısının olmadığını ve bütün dünyayı etkisi altına almış olan koronavirüs salgını için dikkat dağıtıcı olduğu konusunda birleştiler.


  Özellikle bu zamana kadar koronavirüs üzerindeki yapılan araştırmalarda virüsün radyo dalgalarıyla yayıldığına dair bir kanıt yok. Şu anda elimizde olan tek bilimsel gerçek koronanın insandan insana geçtiği ve enfekte olmuş bir insanın dokunduğu bir yüzeyden diğerine bulaştığıdır. Dünya Sağlık Örgütü Korana Yayılım Açıklaması


  3G, 4G ve 5G arasında çok ciddi teknik ve teknolojik farklılıklar bulunmuyor. 5G ile önceden bir makale yazmıştım, 5G ‘yi merak eden arkadaşlar buradan ilgili yazıya ulaşabilirler. 5G teknolojisi bundan önceki kullandığımız diğer bağlantı teknolojilerinin üzerine inşa ediliyor. Eğer radyo sinyallerinin virüs yapıcı ve virüs yayıcı özellikleri olmuş olsaydı, 2020 yılına kadar bunun bir şekilde ortaya çıkması gerekiyordu.


  5G_Koronavirüs_Bağlantısı_-_5G_Corona_Gerçekleri__5G_Zararlımı...


  5G teknolojisinde kullanılan sinyal teknolojisinde iki farklı tip vardır. Bunlardan biri “6 GHz altı” ve diğeri “Milimetrik Dalgalar” dır. 6 GHz adından da anlaşılacağı üzere bu banttaki yayından 6GHz kadar veri hızı alabilirsiniz, “Milimetrik Dalgalar” la ise 24 GHz ve üzerinde hızlara ulaşabilirsiniz. Çinde kurulumuna başlanan 5G kuleleri ise “6 GHz altı” tipini kullanıyor. “6 GHz altı” yeni bir teknoloji değil bundan önce dünya üzerinde sayısız uygulamada yıllardır kullanıyoruz. Bugün Türkiye’de kullandığımız 4G ve 4.5G hücresel veriler bu aralıktaki radyo sinyalleri ile çalışıyorlar. Örneğin, WIFI ve mikro dalga fırınları 2.4 GHz ve 5 GHz arasında işlem yaparlar. Eğer bu sinyaller insan ve doğa üzerinde bu denli etkileri olmuş olsaydı, bu zamana kadar zararlı etkilerin sonuçları ortaya çıkması gerekiyordu. Ayrıca 5G frekansları iyonize değildir, yani hücrelerimizde bulunan DNA bağlarını kırmak için yeteri kadar enerji taşımazlar.


  Bu komplo teorisinin doğru olamayacağına dair ikinci bir kanıtta: koronavirüsün 5G teknolojisine sahip olmayan ülkelerde de ortaya çıkmasıdır. Bugün hala teknoloji dönüşümünü tamamlayamamış afrika ülkelerinde de koronavirüsü yayıldığını görebiliyoruz. Özetle, 5G teknolojisinin koronavirüsü neden olduğu bilgisi tamamen yanlış.


  Daha fazla teknik bilgi almak isteyen arkadaşlar fullfact.org tarafından yayınlanmış olan “5g koronavirüsün yayılmasını hızlandırmıyor” başlıklı makaleyi okuyabilirler.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023