bylge-logo

  Bylge

  Çağımızı Değiştiren Makine: Eniac

  Günümüzde bilgisayarsız bir hayat düşünemeyiz, her yerde bilgisayarların izlerini görebiliriz işte, evde, tatilde hatta yürürken bile artık bilgisayarları kulla

  Picture of the teknomatik

  teknomatik

  @teknomatik

  Günümüzde bilgisayarsız bir hayat düşünemeyiz, her yerde bilgisayarların izlerini görebiliriz işte, evde, tatilde hatta yürürken bile artık bilgisayarları kullanıyoruz. Ama peki bu makinenin ilk halini biliyor muyuz?  Çağımızı_Değiştiren_Makine:_Eniac


  Bugün digital bilgisayarların atası olan makineyi tanıtmak istiyorum. Eniac, 14 Şubat 1946 yılında tanıtılan ENIAC, amerikalı iki profesör tarafından (John Mauchly ve J.Presper Eckert) Amerikan Ordusunun gereksinimleri karşılamak için icat edildi. Bilgisayar endüstrisinde, 10 yıl gibi uzun sayılabilecek bir süre dominant olarak kaldı.


  Eniac, alan olarak yaklaşık 170 m2 bir alanı kaplıyordu. Eniac ’ın yapımında 18000’e yakın vakumlu tüp kullanılmıştır. Ağırlığı ise yaklaşık olarak 30 tondu. Şimdi ise bir iphone modeli yaklaşık olarak 120-170 gram ağırlığında olduğunu düşünürsek insanlığın yaklaşık yarım yüzyıl içinde nereden nereye geldiği daha iyi anlaşılabilir.


  Eniac aynı zamanda o dönemde diğer elektro-mekanik bilgisayarları göre neredeyse 1,000 kat hızlı çalışıyordu. Bu aynı zamanda diğer teknolojilerin ara verilmesine elektronik bilgisayarların hızlı bir gelişimine neden oldu. Eniac ortalama bir insanın bir saatte yapabileceği bir işi 1.5 sn gibi bir sürede işliyordu. Bu o dönem koşullarını düşünce gerçekten inanılmaz bir hızdı. O dönemin parasıyla Eniac Amerikan Ordusuna 500,000$ dolara mal olmuştu, günümüz parasıyla yaklaşık olarak 10,000,000$ gibi bir rakama tekabül etmektedir.


  Eniac ne yazık ki yine insanlar tarafından kötü amaçlar için kullanılmış ve hidrojen bombası araştırmalarında kullanılmıştır.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023