bylge-logo

  Bylge

  Güneş Sisteminin En Soğuk Gezegeni

  Güneşe olan yakınlıklarına göre sıraladığında yedinci sırada bulunan Uranüs, en uzak gezegen olmamasına rağmen, Güneş sistemimizin en soğuk yüzey sıcaklığına sa

  Picture of the Spuzacey

  Spuzacey

  @spuzacey

  Güneşe olan yakınlıklarına göre sıraladığında yedinci sırada bulunan Uranüs, en uzak gezegen olmamasına rağmen, Güneş sistemimizin en soğuk yüzey sıcaklığına sahip gezegenidir.


  Aslında bu sorunun iki doğru cevabı var. Ortalama sıcaklık bakımından en soğuk gezegen Neptün, ortalama sıcaklığı en düşük gezegen ise Uranüs'tür. Eğer soru, en soğuk gezegen hangisi? ise cevap Uranüs, ortalama sıcaklığı en düşük gezegen hangisi? olursa cevap Neptün'dür. Bundan 15 yıl önce bilinen en soğuk gezegen Plüton'du, 2006 yılında Plüton'un gezegen değil cüce bir yıldız olduğu kabul edilince, en soğuk gezegen unvanı Uranüs'e geçmiş oldu.


  Güneş_Sisteminin_En_Soğuk_Gezegeni


  Neptün'ün ortalama yüzey sıcaklığı yaklaşık -214°C , Uranüs'te bu zamana kadar kaydedilmiş en düşük sıcaklık -224°C 'dir.


  Uranüs Hakkında Kısa Bilgi

  Güneş sistemimizin yedinci gezegenidir. Hacim olarak sistemdeki en büyük üçüncü, kütle olaraksa dördüncü gezegendir. Atmosferi, hidrojen ve helyumla dolu olması sebebiyle Jüpiter'in ve Satürn'ün atmosferine benzer, ancak diğer iki gezegene aksine su, amonyak ve metan gibi katı halde "buz" içerir.


  Published Date:

  November 18, 2020

  Updated Date:

  December 10, 2023