bylge-logo

  Bylge

  Venezuela - Guyana Sınır Anlaşmazlığı

  Venezuela'nın, Guyana Kooperatif Cumhuriyeti'nin Essequibo (okunuşu: essekibo) bölgesi ile ilgili geçmişi 1895 yılına kadar uzanan toprak talebi iddialarıdır

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Venezuela_-_Guyana_Sınır_Anlaşmazlığı


  Venezuela'nın, Guyana Kooperatif Cumhuriyeti'nin Essequibo (okunuşu: essekibo) bölgesi ile ilgili geçmişi 1895 yılına kadar uzanan toprak talebi iddialarıdır. 1895 Yılında Venezuela ile İngiltere arasında diplomatik bir krize neden olan gelişmelerden sonra ABD'nin müdahalesi ile sorun tahkime götürülmüş ve Paris Tahkim Mahkemesi'nin 3 Ekim 1899 tarihli kararı ile tartışmalı bölgenin yaklaşık % 90'ı ingiltere'ye (İngiliz Guyanası) bırakılmıştır.


  Venezuella 1962 yılında, 1899 tarihli Paris Tahkim Mahkemesi kararlarını tanımadığını ilan ederek bölge üzerindeki iddialarını yeniden gündeme getirdi. Guyana'nın, 26 Mayıs 1966'da İngiltere'den bağımsızlığını kazandığı tarihten sonra da konuyu sıcak tutmaya devam eden Venezuela devleti meselenin kendi lehinde sonuçlanabilmesi için bugün de uluslararası alandaki çabalarına devam etmektedir. Essequibo bölgesi günümüzde Guyana sınırları içerisindedir ve yaklaşık 160.000 Km²'lik yüz ölçümü ile de ülke topraklarının % 60'ını kaplar.


  Venezuela_-_Guyana_Sınır_Anlaşmazlığı


  Published Date:

  August 02, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023