bylge-logo

  Bylge

  Uzaktan Bir Kumanda Yardımıyla Hareket Ettirilen İlk Cihaz: Teleautomaton

  Teleautomaton Nedir? Sırp - Amerikan bilim insanı Nikola Tesla, 1898 yılında Madison Square Garden'daki bir Elektrik Fuarında, uzaktan bir kumanda yardımıyla k

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow

  Teleautomaton Nedir?

  Sırp - Amerikan bilim insanı Nikola Tesla, 1898 yılında Madison Square Garden'daki bir Elektrik Fuarında, uzaktan bir kumanda yardımıyla kontrol edebilen ve “teleautomaton” adını verdiği bir cihazın tanıtımını yaptı.


  Tesla, “teleautomaton” adını verdiği ve pille çalışan teknesini Madison Square Garden'daki Elektrik Fuarını gezmeye gelen izleyicilerin önünde radyo dalgalarını kullanarak ve uzaktan bir kumanda ile su üzerinde hareket ettirmeyi başararak büyük bir ilke imza attı. Aynı şekilde teknenin pervanesini ve ışıklarını da bu uzaktan kumanda yardımıyla çalıştırdı.


  Uzaktan_Bir_Kumanda_Yardımıyla_Hareket_Ettirilen_İlk_Cihaz:_Teleautomaton


  Tesla'nın bu önemli buluşu, üç farklı alanda bir ilkti ve çığır açtı. Birincisi, bu buluş televizyon kumandaları ve garaj kapısı açıcıları gibi cihazların gelişimini sağlayan uzaktan kumandalı cihazların öncüsüydü. İkincisi, Tesla'nın bu gemisi bir insan tarafından herhangi bir fiziksel temas olmadan kontrol edilebilen mekanik bir nesne olduğu için ilk robotlardandı. Son olarak Tesla'nın bu gemisi robot ve radyo kontrol teknolojisinin işbirliği ile çalıştığı için günümüzdeki dronların da atasıydı.

  Published Date:

  September 06, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023