bylge-logo

  Bylge

  Transilvanya Nerede?

  Transilvanya bölgesi çok sayıda tarihi şatoya ev sahipliği yapmaktadır. Transilvanya Romanya sınırları içerisinde bulunan tarihi bir bölgedir ve hemen hemen ü

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Transilvanya_Nerede?


  Transilvanya

  Romanya sınırları içerisinde bulunan tarihi bir bölgedir ve hemen hemen ülkenin merkezinde yer alır. Rumence adı Ardeal olup Osmanlılar dönemindeki ismi ise Erdel'dir. Transilvanya kelimesi Latince'de "Ormanın Ötesinde" anlamına gelmekte olup "ötesinde" anlamına gelen "trans" ve "orman" anlamına gelen "sylva" kelimelerinin bir araya getirilmesinden oluşmuştur.


  Transilvanya bölgesini de içine alan ve şimdiki Romanya ile Macaristan toprakları içerisinde kurulmuş olan tarihi Erdel Prensliği veya Transilvanya Prensliği, 1526'daki Mohaç Muharebesi'nden sonra Osmanlıların hakimiyeti altında vasal bir devlet haline dönüşmüş olsa da Viyana Bozgunu'ndan sonra imzalanan Karlofça Antlaşması ile 1699'da Avusturyalılar'ın egemenliği altına girmiştir. Romanya'nın 1878 Berlin Antlaşması ile Osmanlı Devleti'nden bağımsızlığını kazanmasından sonra Avusturya, Macaristan ve Romanya arasında bir kaç kez el değiştiren Transilvanya bölgesi İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kesin olarak Romanya'nın hakimiyeti altına girmiştir.


  İrlandalı yazar Bram Stoker'ın (1847-1912), III. Vlad (1428/31-1476/77) veya nam-ı diğer "Kazıklı Voyvoda"nın hayatından yola çıkarak kaleme almış olduğu Drakula adlı romanından dolayı Transilvanya ismi pek çok kişi için vampirler ile ilişkilendirmekte ve oldukça ürkütücü gelmektedir. Ancak bölge sanılanın aksine Romanya'nın en yeşil ve tarih güzellikler bakımından da en gezilip görülesi yerlerinin başında gelmektedir.

  Published Date:

  November 25, 2020

  Updated Date:

  December 09, 2023