bylge-logo

  Bylge

  Tayvan Hakkında Kısa Bilgi

  Bir ada ülkesi olan Tayvan'ın, Çin anakarasına uzaklığı yalnızca iki yüz kilometredir. Tayvan yada resmi adıyla Çin Cumhuriyeti. Çin Halk Cumhuriyeti'nin doğu

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Tayvan_Hakkında_Kısa_Bilgi


  Tayvan yada resmi adıyla Çin Cumhuriyeti. Çin Halk Cumhuriyeti'nin doğusunda yer alan 35.808 km² büyüklüğünde küçük bir Doğu Asya ülkesi. Tayvan resmi olarak, Birleşmiş Milletler üyesi yalnızca 15 ülke tarafından tanınırken gayrı resmi olarak ise Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Dünya'nın pek çok ülkesi ile sıkı bir ekonomik ve kültürel ilişki içerisindedir.


  1925'de Çin milliyetçilerinin liderliğine getirilen Çan Kay - Şek, ertesi yıl ordusuyla birlikte kuzeye doğru ilerleyerek 1928'de komünistleri yenilgiye uğratmayı başardı. Çin'in denetimini ele geçiren Çan Kay - Şek yanlısı milliyetçiler ile Mao Çe - Tung yanlısı Komünistler arasındaki iç savaş amansız bir şekilde devam ederken 1931 yılında Mançurya'yı işgal eden Japonların Çin'in başka bölgeleri üzerinde de gözünün olduğunun anlaşılması üzerine 1937 yılında büyüyen Japon tehlikesine karşı iki grup güçlerini birleştirme kararı aldılar.


  Tayvan_Hakkında_Kısa_Bilgi


  İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya'nın bölgeden çekilmesi ile birlikte yeniden başlayan iç savaşı Mao önderliğindeki Komünistlerin kazanması üzerine Tayvan'a sığınan Çan Kay - Şek ve arkadaşları burada Milliyetçi Çin Cumhuriyeti adında bir hükumet kurdular.


  Mao önderliğindeki komünistler ise 1949 yılında Pekin'de Çin Halk Cumhuriyetinin kurulduğunu ilan ettiler ancak Çay Kay - Şek liderliğindeki Tayvan (Milliyetçi Çin) 1971 yılına kadar Birleşmiş Milletler'de Çin'in tek ve gerçek yasal temsilcisi olarak tanındı. 1971 Yılında yapılan bir oylama sonucunda ise Çin Halk Cumhuriyeti Genel Kurul'da ve Güvenlik Konseyi'nde Tayvan'ın yerini alarak bu tarihten sonra Çin'in tek ve gerçek yasal temsilcisi olarak kabul edildi.


  Çin bugün, Tayvan'ı kendi toprağı olarak görmekte ve tanıyan ülkelere karşı da ekonomik ambargo uygulamaktadır. Ayrıca Pekin yönetimi tek taraflı bir bağımsızlık ilanı halinde bunu tanımayacağını ve Tayvan'ı işgal edebileceğini söylemektedir.


  Published Date:

  August 07, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023