bylge-logo

  Bylge

  Survivor Ne Demek

  Survivor Nedir? Ünlü bir yarışma programı olup ilk yayınlandığı ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nden dünyanın diğer pek çok ülkesine yayılmıştır. İzlen

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Survivor_Ne_Demek


  Survivor Nedir?

  Ünlü bir yarışma programı olup ilk yayınlandığı ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nden dünyanın diğer pek çok ülkesine yayılmıştır. İzlendiği ülkelerde kısa süre içerisinde yüksek izlenme oranlarına ulaşmış ve reyting rekorları kırmıştır. Türkiye'deki formatı ise ünlü sunucu Acun Ilıcalı tarafından gerçekleştirilmekte olup yarışmada ünlüler ve gönüllüler olmak üzere iki grup bulunmaktadır. Survivor'daki yarışmacılar açlık, susuzluk, sıcak, soğuk başta olmak üzere doğaya karşı bir yaşam mücadelesi vermeye çalışmaktadırlar.


  Survivor Kelimesinin Anlamı

  Survivor kısaca "hayatta kalan, hayatta kalan kişi" gibi anlamlara gelmekte olup başka anlamları da vardır. Bunlar; "Bir kazadan sağ çıkan kimse, başkasının ölümünden sonra sağ kalan kimse, daha uzun yaşayan kimse, en son hayatta kalan kimse."


  Survivor Kelimesinin Kökeni

  İngilizce'de survivor (okunuşu: sörvayvır) "hayatta kalan" anlamına gelmekte olup "hayatta kalmak" anlamına gelen survive (okunuşu: sörvayv) kelimesinden türemiştir. Survive kelimesi birleşik bir kelimedir. Sur sözcüğü Latince'de "ötesinde, yukarısında, üstünde" gibi anlamları olan super kelimesinden gelmekte olup "ötesi, yukarısı" demektir. Vive'da yine Latince kökenli bir sözcük olup "yaşamak, hayatta olmak" anlamına gelmektedir. Latince (vivere), Fransızca (vivre), İspanyolca (vivir), İtalyanca (vivere) ve Portekizce (viver) yaşamak anlamına gelmektedir. Örneğin Meksika Devrimi'nin (1910-1920) önemli liderlerinden biri olan Emiliano Zapata (1879-1919) devrimciler ve halk tarafından İspanyolca'da "Yaşasın Zapata!" anlamına gelmekte olan "Viva Zapata!" olarak çağrılıyordu. Yani yaşasın, ölmesin deniyordu.

  Published Date:

  December 08, 2020

  Updated Date:

  November 28, 2023