bylge-logo

  Bylge

  Safkan Ne Demek?

  Safkan Bir ırkın bilinen tüm özelliklerini taşıyan ve soyu belli olan atlara safkan denir. Safkan atlar ırkının tüm saf özelliklerini taşır. En bilinenleri Ara

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow

  Safkan


  Bir ırkın bilinen tüm özelliklerini taşıyan ve soyu belli olan atlara safkan denir. Safkan atlar ırkının tüm saf özelliklerini taşır. En bilinenleri Arap ve İngiliz safkan atlarıdır.


  Safkan İngiliz ırkı 17. ve 18. yüzyıllarda at yarışlarında başarılar kazanmış olan kısrakların (dişi at) Doğu ülkelerinden İngiltere'ye getirilen Arap, Berberi ve Türkmen damızlık aygırları ile (yalnız dölü alınmak için yetiştirilen yüksek nitelikli erkek at) çiftleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. Bilinen ilk damızlık aygır "White Turk (Beyaz Türk)" ismini taşıyan bir attır.


  Safkan_Ne_Demek?


  At yarışları ilk başlarda şövalyelerin (atlı süvari) ağırlıklarını taşıyabilecek güçteki atları seçmek maksadıyla kır koşusu şeklinde ortaya çıkmış birer yarışma iken; 12. yüzyıldan itibaren yavaş yavaş sürat koşusu şekline dönüşmüştür. Bu tür koşular ilk olarak İngiltere'nin doğusundaki bir pazar kasabası olan Newmarket'te düzenlenmiştir.


  İlk başlarda, safkan İngiliz ırkında baba tarafından kan akrabalığı çok yakındı. Sonraki bütün safkan İngiliz erkek atları ise Byerley Turk, Darley Arabian ve Godolphin Barl ile bunların dölü olan Eclipse Herod ve Maschem'den gelmektedir.

  Published Date:

  January 24, 2021

  Updated Date:

  December 04, 2023