bylge-logo

  Bylge

  Restorasyon Ne Demek? (Restorasyon Nedir?)

  Restorasyon Restorasyon, onarım, tamirat-tadilat veya yenileme; çok eskimiş durumdaki tarihi yapıların harap olmuş veya yıkılmış durumdaki kısımlarının daha

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Restorasyon_Ne_Demek?_(Restorasyon_Nedir?)


  Restorasyon


  Restorasyon, onarım, tamirat-tadilat veya yenileme; çok eskimiş durumdaki tarihi yapıların harap olmuş veya yıkılmış durumdaki kısımlarının daha fazla tahrip olmasını önlemek amacıyla aslına sadık kalınacak şekilde yenilenmesidir.


  Fransızca "restauration (okunuşu: restorasyon)" kelimesinden gelmektedir. Fransızca'da "restaurer (okunuşu: restore) "onarmak, tamir etmek" anlamına gelir. Latince'de "re" "yineleme, tekrarlama" gibi anlamlara gelen bir önek iken; "staurāre" ise "dikmek, ayağa kaldırmak" anlamına gelen bir fiildir. "restaurāre" Latince'de "(yıkılmış bir şeyi) yeniden ayağa kaldırmak" gibi bir anlama gelmektedir.


  Bazen restorasyon ile reform sözcüklerinin birbirinin yerini tutacak şekilde yanlış kullanıldığı da olur. Ancak reform, dinde, sanatta, kültürde, yönetimde vb. alanlarda mevcut olanı (düzeni) tamamen yıkıp yerine yenisini getirmek anlamına gelir iken; restorasyon ise mevcut olan düzeni veya durumu tamamen ortadan kaldırmaktan ziyade onu iyileştirmeye ve düzeltmeye çalışma, onarma, tamir etme, yenileme gibi anlamlara gelmektedir.

  Published Date:

  January 02, 2021

  Updated Date:

  December 02, 2023