bylge-logo

  Bylge

  Restoran Ne Demek?

  Restoran Nedir? Belirli bir ücret karşılığı, gelen müşterilere yiyecek ve içecek sunulan işletmelerdir. Lokanta olarak da bilinir. Genellikle masa ve sandal

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Restoran_Ne_Demek?


  Restoran Nedir?


  Belirli bir ücret karşılığı, gelen müşterilere yiyecek ve içecek sunulan işletmelerdir. Lokanta olarak da bilinir. Genellikle masa ve sandalyelerin yer aldığı bir yemek salonu ile yemeklerin pişirilip hazırlandığı bir mutfaktan oluşur.


  Sözcük Fransızca'da "canlandırmak, onarmak, tamir etmek, yenilemek" gibi anlamlara gelen "restaurer (okunuşu: restore)" fiilinden türemiştir. Günlük hayatta daha çok tarihi eserlerin yenilenmesi, onarılması için kullandığımız restore etmek, restorasyon sözcükleri de buradan gelmektedir. Fransızca'da "dinçlik verici, güç verici, canlandırıcı" gibi anlamlara gelen "restaurant (okunuşu: restoran)" sözcüğü 1765'te Paris'te bugün hakkında hiçbir bilgimizin olmadığı A. Boulanger veya M. Boulanger adlı bir Fransız'ın açmış olduğu ve ilk çağdaş lokanta olarak kabul edilen işletmede sunulan çorbanın özelliğini anlatmak amacıyla kullanılmıştır.


  Bu tarihten önce de hanlarda konaklayanlar, han sahibinin sunduğu yiyecekleri yiyebiliyorlardı, ancak Boulanger'in lokantasının farkı müşteriye bir yemek listesinden istediklerini seçebilme olanağı tanımasıydı. Lokantalarda "mönü (menü)" ismi verilen yemek listelerinde geçen "tabldot (table d'hôte)" sözcüğü, listeden seçim olmaksızın sunulan birkaç yemek çeşiti anlamına gelirken, "alakart (à la carte)" ise müşterinin mönüdeki dilediği yemeği seçebileceği anlamına gelmektedir.

  Published Date:

  December 20, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023