bylge-logo

  Bylge

  pkk ne demek

  Türkiye Türkçe, Kürdistan İşçi Partisi anlamına gelen Kürtçe, Partîya Karkerên Kurdistanê'nin kısaltılmış halidir. Türkiye, AB ve ABD tarafından terör örgüt

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  pkk_ne_demek


  Türkiye


  Türkçe, Kürdistan İşçi Partisi anlamına gelen Kürtçe, Partîya Karkerên Kurdistanê'nin kısaltılmış halidir. Türkiye, AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilir. Erkek silahlı kanadı olan HPG'nin açılımı ise Türkçe, Halk Savunma Güçleri anlamına gelen Hêzên Parastina Gel'dir. Kadın silahlı kanadı olan YJA STAR'ın açılımı ise Türkçe, STAR Özgür Kadın Birlikleri anlamına gelen Yekîneyên Jinên Azad ên Star'dır.


  Suriye


  Suriye'nin kuzeyinde 2003 yılında kurulmuş bir Kürt siyasi partisi olan PYD'nin açılımı ise Türkçe, Demokratik Birlik Partisi anlamına gelen Partiya Yekîtiya Demokrat'tır. PYD, PKK'nın aksine AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilmemektedir. Türkiye ise PYD'yi bir terör örgütü olarak kabul etmektedir. PYD'nin erkek silahlı kanadı Türkçe, Halk Koruma Birlikleri anlamına gelen Yekîneyên Parastina Gel veya kısaltılmış haliyle YPG'dir. Kadın silahlı kanadı olan YPJ'in açılımı ise Yekîneyên Parastina Jin olup, Türkçe Kadın Koruma Birlikleri anlamına gelmektedir.


  İran


  İran'da faaliyet gösteren Kürt ayrılıkçı hareketinin siyasi partisi olan PJAK'ın açılımı ise Türkçe, Kürdistan Özgür Yaşam Partisi anlamına gelen Partiya Jiyana Azad a Kurdistanê'dir. PJAK'ın erkek silahlı kanadı Türkçe, Doğu Kürdistan Savunma Birlikleri anlamına gelen Yekîneyên Parastina Rojhilatê Kurdistan veya kısaltılmış haliyle YRK'dır. Kadın silahlı kanadı olan HPJ'nin açılımı ise Hêzên Parastina Jinê olup, Türkçe Kadın Savunma Güçleri anlamına gelmektedir. PJAK; İran, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya tarafından terör örgütü olarak kabul edilmektedir.


  KCK Ne Demek?


  Türkçe, Kürdistan Topluluklar Birliği anlamına gelen Kürtçe, Koma Civakên Kurdistan'ın kısaltılmış halidir. KCK, PKK ve onun uzantısı olarak diğer Kürt bölgelerinde (İran, Irak ve Suriye) faaliyet gösteren tüm parti ve organizasyonların koordine edildiği bir yürütme (çatı, şemsiye) organı niteliğindedir. PKK (Türkiye), PYD (Suriye), PJAK (İran) ve PÇDK (Irak) KCK'nın üyesidir. Türk istihbarat birimleri ve emniyet güçleri tarafından 2009 yılından bu yana zaman zaman KCK örgütüne yönelik çeşitli operasyonlar düzenlenmektedir.

  Published Date:

  February 15, 2021

  Updated Date:

  December 02, 2023