bylge-logo

  Bylge

  Piton (Piton Yılanı)

  Piton Yılanları Üyeleri arasında dünyanın en uzun yılanlarının da yer aldığı pitonlar, Asya ve Afrika'nın tropikal bölgeleri ile Avusturalya'da (Okyanusya'da)

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow

  Piton Yılanları


  Üyeleri arasında dünyanın en uzun yılanlarının da yer aldığı pitonlar, Asya ve Afrika'nın tropikal bölgeleri ile Avusturalya'da (Okyanusya'da) yaşar. Zoologlarca bugüne kadar 10 cins ve 42 türünün varlığı belirlenmiş durumdadır.


  Pitonlar Sahra altı Afrika, Nepal, Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka (Seylan), Güneydoğu Asya, güneydoğu Pakistan, güney Çin, Filipinler ve Avustralya'da bulunur. Myanmar'ın güneyinden Endonezya ve Filipinler'e kadar uzanan geniş bir bölgede yaşayan, gövdesi köşeli desenlerle bezeli ağlı piton (Python reticulatus), anakondalar kadar ağır olmamakla birlikte 10 metreye yaklaşan boyuyla dünyanın en uzun yılan türüdür ve bugüne kadar nadir olarak insanlara saldırdığı rapor edilmiştir. Diğer dev piton yılanları arasında boyu 7,5 metreyi aşan Afrika veya kaya pitonu (Python sebae) ile boyu 6 metreyi aşan Hindistan pitonu (Python molorus) bulunur.


  Piton_(Piton_Yılanı)


  Pitonlar yakın akrabaları olan boalar gibi zehirsiz yılanlardır. Sıcakkanlı hayvanları kalın gövdeleriyle sıkıca ve kuvvetli bir şekilde sararak boğuncaya kadar sıkarlar. En irileri keçi, domuz, ceylan, geyik, antilop gibi hayvanları bile yutabilir. Ancak avları genellikle küçük memeliler ve kuşlar ile diğer sürüngenler gibi daha küçük hayvanlardır.


  Erkekleri dişilerinden biraz daha irice olup yumurta ile ürerler. Dişi yumurtladıktan sonra yumurtalarının üzerine yumularak çatlamalarını bekler. Yavrular içinde geliştikleri yumurtanın kabuğunu çatlatmaya yarayan ve ağızlarından dışarı doğru uzanmış küçük ve keskin bir dişe sahiptir. Bir süre sonra tenis topu büyüklüğündeki bu yumurtaların içerisinden sert ve ince derili piton yavruları çıkar.

  Published Date:

  January 02, 2021

  Updated Date:

  December 09, 2023