bylge-logo

  Bylge

  Nankör Ne Demek ?

  Nankör Anlamı Nankör, çevremizdeki bazı insanlar için olumsuz anlama gelecek şekilde kullandığımız bir sözcüktür. Genellikle nankör adam, nankör kadın, nank

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Nankör_Ne_Demek_?


  Nankör Anlamı


  Nankör, çevremizdeki bazı insanlar için olumsuz anlama gelecek şekilde kullandığımız bir sözcüktür. Genellikle nankör adam, nankör kadın, nankör kedi veya nankör köpek şeklinde kullanılır. Sıfat olarak, iyilikten anlamaz, iyilik bilmez, kadir kıymet ve değer bilmez anlamına gelecek şekilde kullanılır.


  Nankör Kelimesinin Kökeni


  Nankör sözcüğü, Türkçe kökenli bir sözcük değildir. Dilimize Farsça'dan geçmiştir. Farsça'da “nimete küfr eden” anlamına gelen نان کور (nānkūr) sözcüğünden gelmektedir. Farsça'da "ekmek" anlamına gelen نان (nān) ile “görmez” anlamına gelen کور (kūr) sözcüklerinden türetilmiştir.


  Nankör İnsan


  Nankör insan, çevremizde karşılaşma ihtimali yüksek insan profili tiplerinden biridir. Böyle tipteki kişiler, kendilerini yapılan iyiliklerin, hoşgörülü davranışların kadrini, kıymetini bilmez ve değerini anlamazlar. Bu şekilde davrandıkları için de genellikle çevrelerindeki kişiler tarafından güvensiz bulunurlar.

  Published Date:

  August 03, 2022

  Updated Date:

  December 02, 2023