bylge-logo

  Bylge

  Motel Nedir ? (Motel Ne Demek ?)

  1925-91 Arasında faaliyet gösteren dünyanın ilk moteli, Motel Inn'in 2005 yılında çekilmiş bir fotoğrafı. Motel Genellikle şehirler arası uzun yolculuk yapa

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Motel_Nedir_?_(Motel_Ne_Demek_?)


  Motel


  Genellikle şehirler arası uzun yolculuk yapan yolcuların dinlenmesi ve konaklaması için karayolları kenarlarına inşa edilmiş olan otellerdir. Motel sözcüğü otomobil yolcuları için bir otel anlamında, 1925'de İngilizce motor hotel deyiminden türetilmiştir.


  20. yüzyıl ile birlikte, gittikçe daha çok insan ve aile tren yerine kendi özel araçlarıyla seyahat etmeye başladılar. Bu durum bir süre sonra karayollarına yakın konaklama yerlerine ihtiyaç duyulmasını doğurdu. İşte motel, bu gereksinimi karşılamak amacıyla ortaya çıkmış olan bir Amerikan buluşudur. Anayol yakınındaki çiftlik sahipleri "Turist Kampı" adı altında, inşa etmiş oldukları küçük evlerde yolculara konaklama imkanı sağlamaya başlayarak ilk motellerin ortaya çıkmasını sağladılar. Dünya'nın ilk moteli, 12 Aralık 1925'de ABD'nin Kaliforniya eyaletinin San Luis Obispo kentinde, Arthur Heineman tarafından açılmış olan Motel Inn (Başlangıçtaki ismi Milestone Mo-Tel)'dir. 1940'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki otellerin yaklaşık yarısı kadar motel bulunmaktaydı. 1970'li yıllara gelindiğinde ise durum tam tersine döndü.


  Otel ile motel arasındaki en belirgin fark, otellerde konuklara bir büyük bina içinde özel odalar sağlanabilirken, motellerde, yakınında oto park yeri bulunan, yatak odası, banyo ve bazen de küçük bir mutfaktan oluşan, kendi içinde yeterli birimlerin yer almasının sağlanmasıdır. Oteller genellikle çok katlı iken, moteller genellikle tek katlıdır ve ön kapılarından doğrudan bahçeye çıkılabilir.

  Published Date:

  July 24, 2022

  Updated Date:

  December 02, 2023