bylge-logo

  Bylge

  Mikroişlemci Nedir?

  Mikroişlemciler, günümüzde elektronik alanındaki en önemli buluşlardan biri olarak kabul edilmektedir. Çok geniş ve yaygın bir kullanım alanı olan mikroişl

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Mikroişlemci_Nedir?


  Mikroişlemciler, günümüzde elektronik alanındaki en önemli buluşlardan biri olarak kabul edilmektedir. Çok geniş ve yaygın bir kullanım alanı olan mikroişlemciler çok küçük ve çok ince bir silisyum çipinin üzerine yerleştirilmiş binlerce karmaşık elektronik devre ve transistörden oluşur.


  Bir mikroişlemci bir bilgisayarın ana işlem biriminin (CPU) yaptığı bir işi tek başına yapabilir. Mikroişlemcilerin ortaya çıkışı mikrobilgisayarların da doğuşuna zemin hazırlamıştır. Mikroişlemcilerin aldığı komutları ve diğer başka bilgileri saklamak için bir bellekleri bulunmakta olup ayrıca çeşitli vazifeleri yerine getirmek için programlanabilirler ve gerektiğinde kendilerini düzeltebilirler. Örneğin yoğun insan ve araç hareketliliğinin bulunduğu bir cadde de trafik ışıklarının içerisine yerleştirdiğimiz mikroişlemciler ile gün içindeki olası trafik koşullarını hesaba katarak caddedeki trafiği kontrol altında tutabiliriz.


  Mikroişlemci_Nedir?


  Mikroişlemciler bugün; masa ve dizüstü bilgisayarında, cep telefonlarında, hesap makinelerinde, elektronik kol saatlerinde, yazar kasalarda ve başka pek çok yerde kullanılmaktadır. Eskiden fabrikalarda ve ofislerde insan eliyle gerçekleştirilen sıradan ve can sıkıcı birçok işi bugün artık mikroişlemciler yardımıyla çok kolay bir şekilde yapmak mümkün olabilmektedir.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 04, 2023