bylge-logo

  Bylge

  Medusa Nedir?

  Medusa Eski Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarları olarak kabul edilen üç Gorgon'dan (Korku) biridir. Stheno (Güçlü), Euryale (Uzağa Atlaya

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Medusa_Nedir?


  Medusa


  Eski Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarları olarak kabul edilen üç Gorgon'dan (Korku) biridir. Stheno (Güçlü), Euryale (Uzağa Atlayan) ve Medusa (Kraliçe) isimli bu üç kız kardeş deniz tanrısı Forkis ile Keto'nun çocuklarıdır. Genellikle keskin dişli, başlarında saç yerine canlı yılanlar olan, ejderha kanatlı, dilleri ağızlarından dışarıya sarkmış, görenlerin yüreğine korku salacak kadar çirkin ve korkunç olarak tasvir edilirler.


  Bu üç Gorgo'dan sadece Medusa fânidir ve kendisine bakanları taşa dönüştürebilme gücüne sahiptir. Stheno, Euryale ve Medusa, Forkis tarafından yay ve ok ile kutsanmışlardır. Yaylar yeraltına aittir ve lanet getirdiklerine inanılmıştır. Medusa fâni olup güzelliğinden dolayı lanetlendiğinde yayını onu lanetleyenlerden intikam almak ve eski güzelliğine sahip olabilmek için kullanacaktır. Medusa yayı sağ eliyle tutarsa lanet getirmekte, sol eliyle tutarsa bakışları ile taşa çevirmektedir. Yiğit Perseus tarafından kafası kesilerek öldürülmüştür. Perseus, Graeae'nin kendisine vermiş olduğu ayna ile Medusa'ya bakabilmiş ve böylece kafasını taşa dönüşmeden kesebilmeyi başarabilmiştir.


  Eskiden kötü ruhları kovmak veya "kem gözlerden" korunmak amacıyla yapıların üzerlerine Gorgon başlarının resimleri veya kabartmaları yapılırdı.

  Published Date:

  January 30, 2021

  Updated Date:

  December 02, 2023