bylge-logo

  Bylge

  Lebi Derya (Leb-i Derya)

  Lebi Derya Ne Demek? (Leb-i Derya Ne Demek?) Denize sıfır, denize bitişik, deniz ile dip dibe, deniz gören veya deniz kenarında bulunan ev, yalı anlamında da

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Lebi_Derya_(Leb-i_Derya)


  Lebi Derya Ne Demek? (Leb-i Derya Ne Demek?)

  Denize sıfır, denize bitişik, deniz ile dip dibe, deniz gören veya deniz kenarında bulunan ev, yalı anlamında daha çok emlak sektöründe çalışan kişiler tarafından kullanılan Farsça kökenli bir isim tamlamasıdır.


  Tamlamadaki "leb" Farsça'da "dudak" anlamına gelen "lab (لب)" sözcüğünden gelirken "derya" ise yine Farsça'da "deniz" anlamına gelen "daryā (دريا)" sözcüğünden gelmektedir. Leb-i Derya, Türkçe'ye çevirdiğimizde tam olarak deniz dudağı veya denizin dudağı anlamına gelir ki zamanla dudak anlamına gelen leb kelimesi gerçek anlamını yitirerek mecazi anlamda kenar anlamına gelecek şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle leb-i derya, günümüz de deniz kenarı veya deniz gören anlamında kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanılmasının muhtemel sebebi deniz ile dudak dudağa, denize yapışık gibi anlamlara da gelecek şekilde kullanılmış olması olabilir.


  Dudak Kelimesinin Çeşitli Dillerdeki Karşılıkları

  Latince: Labrum

  İngilizce: Lip (Okunuşu: Lep)

  Fransızca: Lèvre (Okunuşu: Lèvr)

  Almanca: Lippe (Okunuşu: Lipa)

  İtalyanca: Labbro

  İspanyolca: Labio (Okunuşu: Labyo)

  Portekizce: Lábio (Okunuşu: Labyo)

  Norveççe: Leppe

  İsveççe: Läpp (Okunuşu: Lep)

  Kürtçe: Lêv

  Published Date:

  November 29, 2020

  Updated Date:

  December 05, 2023