bylge-logo

  Bylge

  Kapadokya Anlamı (Kapadokya'nın Anlamı Nedir ?)

  Kapadokya Kapadokya, yaklaşık 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ dağının püskürttüğü lavların ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların mil

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Kapadokya_Anlamı_(Kapadokya'nın_Anlamı_Nedir_?)


  Kapadokya


  Kapadokya, yaklaşık 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ dağının püskürttüğü lavların ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur suları ve rüzgârlar tarafından aşındırılması sonucunda meydana gelmiş olan ülkemizin en önemli tarihi ve turistik yerlerinden birisidir.


  Kapadokya ismini taşıyan bölge Antik Dönem'de, bugünkü Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Kayseri, Malatya, Yozgat, Çorum ve Sivas illeri ile Amasya, Tokat, Kahramanmaraş, Adana ve Konya illerinin bir bölümünü kapsıyordu. Bugün Kapadokya denince ise daha çok Nevşehir, Kırşehir, Niğde ve Kayseri illerinin kapladığı alan anlaşılır. Peribacaları ile dolu vadilerin bulunduğu bölge ise Nevşehir, Niğde ve Aksaray üçgeni arasında yer alır.


  Kapadokya isminin Eski Farsça (Eski Persçe) "güzel atlar ülkesi" anlamına gelen katpatuka sözcüğünden geldiği sanılmaktadır. Ancak bölge atları bakımından hiç bir zaman ünlü bir yer olmadığı için bu isim bazı tarihçiler ve filoloji uzmanları arasında tartışma konusudur.

  Published Date:

  April 26, 2021

  Updated Date:

  December 07, 2023