bylge-logo

  Bylge

  Jean-Pierre Boyer Kimdir?

  Jean Pierre Boyer (1776 - 1850) Jean-Pierre Boyer (15 Şubat ? 1776 - 9 Temmuz 1850), 1791 - 1804 arasında Fransızlara karşı verilmiş olan Haiti Bağımsızlık S

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Jean-Pierre_Boyer_Kimdir?


  Jean-Pierre Boyer (15 Şubat ? 1776 - 9 Temmuz 1850), 1791 - 1804 arasında Fransızlara karşı verilmiş olan Haiti Bağımsızlık Savaşı'nın (Haiti Devrimi) önemli liderlerinden ve 1818 - 43 arası Haiti Cumhuriyeti devlet başkanı.


  Boyer'in bizim tarihimiz açısından önemi 1821'de başlayan ve 1829'da bağımsız bir Yunanistan'ın ortaya çıkmasıyla sonuçlanan Yunan isyanını resmi olarak tanıyan ilk hükümetin cumhurbaşkanı olmasıdır.


  Boyer, Rum isyancıların yardım taleplerine cevap olarak, 15 Ocak 1822'de bir mektup kaleme aldı. Fransa'da yaşayan Yunanlı göçmenlerden, Adamantios Korais, Christodoulos Klonaris, Konstantinos Polychroniades ve A. Bogorides'e gönderdiği mektubunda, Yunan Devrimi'ne olan desteğini ifade etmekte ve devrimi kendi topraklarındaki bağımsızlık mücadelesine benzettiğini söylemektedir. Ülkesinin mali yapısının iyi durumda olmaması ve Fransa'ya olan borçlarından dolayı şimdilik olmak üzere Yunanlı isyancıları ekonomik açıdan destekleyemediği için özür dilediğini ifade eden Boyer, mektubunda ayrıca sık sık Eski Yunan tarihi ile ilgili hatırlatmalarda bulunarak, isyancıların atalarının haklı mirasçıları olduğunu belirtmekte ve devrimi ahlaki ve siyasi açıdan sonuna kadar destekleyeceğini söylemektedir.


  Bazı tarihçiler Boyer'in Yunanlı isyancılara mali açıdan desteklemek amacıyla 25 ton Haiti kahvesi gönderdiğini iddia etmektedir ancak bugüne kadar bunu destekleyecek herhangi bir kanıt bulunamamıştır. Bazı kaynaklar ise yüz kadar Haitili gönüllünün Yunanlı isyancılara destek için ülkelerinden ayrıldığını ancak gemileri Akdeniz'in bir yerinde korsanlar tarafından ele geçirildiğinden dolayı hiç bir zaman Yunanistan'a ulaşamadıklarını yazmaktadır.

  Published Date:

  October 05, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023