bylge-logo

  Bylge

  ispanya-amerika savaşı

  15 Şubat 1898'de ABD savaş gemisi Maine'nin Küba'nın Havana limanında batırılışı. ABD Tarihinin En Kısa Savaşı: 1898 İspanya - Amerika Savaşı Kübalı yurtsever

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  ispanya-amerika_savaşı


  ABD Tarihinin En Kısa Savaşı: 1898 İspanya - Amerika Savaşı

  Kübalı yurtseverlerin 1895 yılında başlatmış oldukları ayaklanma İspanyol güçlerince acımasızca ve kanlı bir şekilde bastırıldı. Bu olaydan sonra Amerika Birleşik Devletleri kamuoyunda Küba halkını destekleyen ve İspanya'yı eleştiren yazılar çıkmaya başladı.


  15 Şubat 1898 günü Havana limanında demirli ABD savaş gemisi Maine'nin havaya uçurulması sonucunda 266 Amerikan denizcisi hayatını kaybetti. Bunun üzerine ABD Kongresi 20 Nisan'daki oturumunda, İspanyol güçlerinin Küba'dan tamamen çekilmesini isteyen bir karar aldı. 24 Nisan'da ise İspanya ABD'ye savaş ilan etti.


  İlk çatışma Küba'da değil Pasifikler'deki bir başka İspanyol sömürgesi olan Filipinler'de gerçekleşti. ABD filosu 1 Mayıs 1898'de Filipinler'in Manila limanında demirli İspanyol filosunun tüm gemilerini batırdı. Küba'nın Santiago limanında demirli bir başka İspanyol filosuna ait tüm gemilerin de batırılması üzerine 17 Temmuz'da Santiago teslim oldu. 21 Temmuz'da ise Porto Riko adasına çıkarma yapan ABD güçleri bu ülkeyi de kolayca ele geçirdiler. 12 Ağustos'ta savaşa son verilmesini içeren bir antlaşma yapıldı. Uzakdoğu'da savaşmaya devam eden ABD güçlerinin ateşkesten haberi olmadığı için Filipinler'de 6 saatlik bir çatışmadan sonra Manila'da ele geçirildi.


  ispanya-amerika_savaşı


  21 Nisan 1898'de başlayan ve 114 gün sonra 13 Ağustos'ta sona eren savaş Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en kısa süren savaşıdır. 10 Aralık 1898 tarihli Paris Barış Antlaşması ile Küba'nın bağımsızlığı İspanya tarafından da kabul edildi. İspanya ayrıca Guam, Porto Riko ve Filipinleri ABD'ye bırakırken ABD ise İspanya'ya 20 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu antlaşma ile İspanya'nın elinde Kanarya Adaları ve İspanyol Sahrası (Batı Sahra) dışında hiç sömürgesi kalmazken ABD ise ilk sömürgelerini kazanmış oldu.

  Published Date:

  August 12, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023