bylge-logo

  Bylge

  İngilizce'de "Portakal" Anlamına Gelen "Orange" Kelimesinin Kökeni

  Dünya'da elmadan sonra en çok yetiştirilen, bol sulu ve tatlı-ekşi bir meyve olan Portakal (citrus sinensis), limon ve mandalinanın da yer aldığı turunçgille

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  İngilizce'de_


  Dünya'da elmadan sonra en çok yetiştirilen, bol sulu ve tatlı-ekşi bir meyve olan Portakal (citrus sinensis), limon ve mandalinanın da yer aldığı turunçgiller ailesinindendir.


  Anayurdunun Çin olduğu tahmin edilen portakalın, bu ülke de ve Güneydoğu Asya'nın diğer bölgelerinde tarihin çok eski çağlarından beri yetiştirildiği bilinmektedir. Araplar'ın Uzakdoğu ile yaptıkları ticari faaliyetler sırasında önce önce Afrika'nın ve Akdeniz'in doğusuna oradan da Avrupa'ya yayıldı.


  İngilizce'de portakal anlamına gelen orange (okunuşu: orinc) kelimesinin kökeni Sanskritçe'de "portakal ağacı" anlamına gelen "narangah"dır. Sanskritçe'den Farsça'ya "narang" olarak aktarılan bu kelime oradan da Arapça'ya "portakal" anlamına gelen "naranc" olarak geçmiştir. Arapça'dan da İtalyanca ve Fransızca'ya geçerek bu dillerin aracılığı ile Avrupa'nın diğer dillerine de girdi. İngilizce ve başka bazı Avrupa dillerinde baştaki "n" sesi düşmüş durumdadır. Türkçe'de portakal, limon, greyfurt, mandalina, bergamot ve turunç v.b. meyvelerin genel adı olan narenciye kelimeside de buradan gelmektedir.


  Portakalın bazı batı dillerindeki karşılıkları;

  İngilizce: Orange (Okunuşu: Orinc)

  Fransızca: Orange (Okunuşu: Oranj)

  Almanca: Orange (Okunuşu: Oranje)

  İtalyanca: Arancia (Okunuşu: Arança)

  İspanyolca: Naranja (Okunuşu: Naranha)

  Published Date:

  September 13, 2020

  Updated Date:

  December 09, 2023