bylge-logo

  Bylge

  Gross Ne Demek (Gross Market Ne Demek)

  Gros Kelimesinin Kökeni Dilimize "büyük, iri, kalın" gibi anlamlara gelen Fransızca grosse (okunuşu: gros) veya İngilizce gross (okunuşu: gros) kelimesinden

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Gross_Ne_Demek_(Gross_Market_Ne_Demek)


  Gros Kelimesinin Kökeni


  Dilimize "büyük, iri, kalın" gibi anlamlara gelen Fransızca grosse (okunuşu: gros) veya İngilizce gross (okunuşu: gros) kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Klasik Latince'de crassus sözcüğü "semiz, yağlı, kalın" anlamına gelmektedir. Fransızca'daki ve İngilizce'deki grosse ve gross sözcükleri Orta Latince (Geç Latince)'deki grossus sözcüğünden gelir.


  Groston: Denizcilikte kullanılan bir ağırlık birimi.

  Gres: Makine yağı.

  Kuruş: Almanca'da "kalın gümüş sikke" anlamına gelen grosch (okunuşu: groş) kelimesinden gelmektedir. Orta Latince (Geç Latince)'de "kalın dinar" anlamına gelen denarius grossus sözcüğünden gelir.


  Market Kelimesinin Kökeni


  İngilizce'de "çarşı, pazar" anlamına gelen market sözcüğünden gelmektedir. Latince "çarşı, ticaret" anlamına gelen mercatus sözcüğünden gelir. Bu sözcük ise Latince "satmak" anlamına gelen mercari fiilinden türetilmiştir.


  Gross Marketin Anlamı


  Büyük market, büyük alış-veriş mağazası, toptan market, toptancı market, toptan fiyatına perakande satış yapan yer gibi anlamlara gelmektedir.

  Published Date:

  April 24, 2021

  Updated Date:

  December 12, 2023