bylge-logo

  Bylge

  Dracula Anlamı (Dracula Ne Demek ?)

  III. Vlad voyvodalığı sırasında 1462'de 20.000 Türk'ü 3 km uzunluğunda ve 1 km genişliğinde bir alanı kaplayacak şekilde kazığa geçirterek öldürtmüştür. Draku

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Dracula_Anlamı_(Dracula_Ne__Demek_?)


  Drakula Anlamı (Drakula Ne Demek ?)


  Osmanlı Devleti tarihinde insanları kazığa oturtarak öldürtmekten zevk alan ve gerçek ismi Vlad (III. Vlad) olan nam-ı diğer "Kazıklı Voyvoda" adında bir Eflak (Güney Romanya) prensi (voyvodası) bulunmaktaydı. Vlad'ın doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1428 ile 31 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Rumenler kendisine Vlad Țepeș (Kazıklı Vlad) veya Vlad Drăculea (Ejderhanın Oğlu Vlad) derler. Yabancı kaynaklarda ise ismi III. Vlad veya Vlad Dracula olarak geçer.


  Dracula (okunuşu: drakula) ismi, III. Vlad'ın (1428/31-1476/77) babası olan Eflak prensi II. Vlad'ın (1392/94-1447), ileride Kutsal Roma İmparatoru olacak olan Sigismund (1368-1437) tarafından 1408'de kurulmuş olan ve Latince ismi Societas Draconistarum olan "Ejderha Tarikatı" veya "Ejderhacı Toplum" anlamına gelen oluşuma 1431'de üye olmasından sonra kendisine "Ejderha" anlamına gelen Dracula ünvanının verilmesinden kaynaklanmaktadır. Tarikatın amaçları arasında kilisenin siyasi gücünü artırmak, Macar ve Rumen soyluları Osmanlı İmparatorluğu'na karşı korumak da vardı. Ayrıca Hristiyanlığın savunulması ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu gibi ülkelerdeki Hristiyanlık karşıtlığı ile mücadele etmek de amaçlar arasındaydı. II. Vlad'a Rumenler Vlad Dracul'da (Şeytan Vlad'da) derler. Yabancı kaynaklarda ise ismi II. Vlad, Vlad Dracul veya Vlad Dragon olarak geçer.


  II. Vlad, 1431'de Dragon (Ejderha) Tarikatı'nın bir üyesi olduktan sonra Drăculeşti ünvanını aldı. Eski Rumen dilinde Drac, "Ejderha" ve Draculea'da "Ejderhanın Oğlu" anlamına gelmektedir; ama Dracula şimdi "Şeytan" anlamına geliyor. Dracula kelimesi, Rumence "Ejderhanın Oğlu" anlamına gelen Draculea kelimesinin Almanca yanlış yazılışından kaynaklanmaktadır.


  Dracula_Anlamı_(Dracula_Ne__Demek_?)


  Çok az isim insanların kalbine Drakula'dan daha fazla korku salmıştır. İrlandalı yazar Bram Stoker'ın (1847-1912), 1897'de III. Vlad'ın hayatından yola çıkarak kaleme aldığı ve aynı adlı romanında yaratmış olduğu Romanya'nın Transilvanya bölgesinde yaşayan efsanevi vampir Kont Drakula, sayısız korku filmine, televizyon programına ve diğer kan dondurcu vampir hikayelerine ilham kaynağı olmuştur.

  Published Date:

  June 13, 2021

  Updated Date:

  December 12, 2023