bylge-logo

  Bylge

  Doğu Timor

  Timor adası ve Doğu Timor. Doğu Timor yada resmi adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Timor adasının doğusunda yer alan eski bir Portekiz sömürgesi Güney

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Doğu_Timor


  Doğu Timor yada resmi adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Timor adasının doğusunda yer alan eski bir Portekiz sömürgesi Güneydoğu Asya ülkesi.


  Timor adasına ilk gelen Avrupalılar 1515'te Portekizliler oldu. Sandal ağacı ticareti ile uğraşan Portekizliler'den sonra 1613'te bölgeye gelen Hollandalılar adanın batı kısımlarını ele geçirdiler. Doğu Timor 1702'de resmen bir Portekiz sömürgesi oldu. Hollanda sömürgesi olan Endonezya ile Portekiz sömürgesi olan Doğu Timor arasındaki resmi sınır ise 1916'da çizildi.


  Doğu_Timor


  Portekiz'de 25 Nisan 1974'de gerçekleşen askeri darbeden sonra (Karanfil Devrimi) iktidara gelen hükumetin ilk işi Afrika ve Güneydoğu Asya'daki Portekiz sömürgelerinde bulunan askeri birlikleri geri çekmek oldu. Bunun üzerine 7 Aralık 1975'te Endonezya birlikleri Doğu Timor'a girerek bölgeyi işgal ettiler. Ancak Birleşmiş Milletler bu işgali meşru saymayarak Doğu Timor'u Portekiz yönetimi altında bir bölge olarak tanımaya devam etti. 1979'da gelindiğinde ise Endonezya birliklerine karşı sürdürülen silahlı direniş neredeyse sona ermiş durumdaydı. 24 yıl devam eden Endonezya işgalinden sonra Doğu Timor'un geleceğini belirlemek için 1999 Yılında yapılan referandumda halkın ezici çoğunluğu bağımsızlıktan yana oy kullandı ve 2002 yılında Doğu Timor Bağımsız bir ülke oldu.


  Doğu_Timor


  Published Date:

  August 16, 2020

  Updated Date:

  December 10, 2023