bylge-logo

  Bylge

  Daniel Defoe

  Daniel Defoe İngiliz yazarların en ünlülerindendir. Daniel Defoe Kimdir? İlk baskısı 1719'da yayınlanan ünlü Robinson Crusoe romanın yazarı olan Daniel Defoe

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Daniel_Defoe


  Daniel Defoe Kimdir?


  İlk baskısı 1719'da yayınlanan ünlü Robinson Crusoe romanın yazarı olan Daniel Defoe veya ilk adıyla Daniel Foe yaklaşık 1660 yılında Londra'da doğdu. Yaşamının bazı dönemlerinde yazarlık dışında tüccarlık, gazetecilik, devlet memurluğu ve hatta casusluk bile yaptı. Defoe ayrıca siyasi içerikli pek çok broşür yazdı ve başı bu yüzden sık sık yetkililerle derde girdi ve bir süre hapis yattı.


  Defoe'nun çocukluk döneminin ilk yıllarında İngiltere, tarihinin en sıra dışı olaylarından bazılarını yaşadı; 1665'te, veba salgını nedeniyle 70.000 Londralı hayatını kaybetti. Bir sonraki yıl meydana gelen Büyük Londra Yangını ise Defoe'lerin ve diğer bir kaç evin dışında şehirdeki bütün evlerin küle dönmesine neden oldu. 1667'de Hollanda donanması İngiltere'nin güneydoğusuna başarılı bir baskın düzenledi.


  On yaşındayken annesini kaybeden Defoe, çeşitli zorluklar ve tehlikelerle dolu maceralı bir hayat geçirdi. 1685'te İngiltere'nin son Katolik kralı olan II. James'e (1633-1701) karşı başlatılan ayaklanmaya katıldı. Ayaklanma bastırıldı ama Defoe yakalanmadan kaçmayı başardı. 40 yaşına geldiğinde gazeteci olmaya karar veren Defoe, birkaç yıl sonra roman yazmaya başladı. Romanlarının yanı sıra çeşitli konulardan bahsettiği çok sayıda kitabı da bulunan Defoe, bunlarda kimi zaman yaşadığı dönemin sorunlarını ve olaylarını da ele almıştır. Defoe 1704'te "The Review (Eleştiri)" isimli bir fikir ve edebiyat dergisi çıkarmaya başladı. Bu, geniş halk yığınları arasında büyük bir yankı uyandırmayı başaran, yayıncılık tarihinin ilk dergilerinden biri olarak kabul edilir. Ancak Defoe'ye asıl ününü, 1719'da yayınladığı ve bir deniz kazası sonucu ıssız bir adaya düşen Robinson Crusoe adlı denizcinin heyacan dolu maceralarını anlattığı Romanı kazandırdı. Defoe, yaşadığı dönemin güncel olaylarına ve gelişmelerine günümüz gazetecileri kadar yoğun bir şekilde eğilen ilk yazarlardan birisi olarak kabul edilir. 1731 Yılında doğduğu şehir olan Londra’da öldü.


  Daniel_Defoe


  Daniel Defoe Robinson Crusoe


  Robinson Crusoe'nun ilk cildi 25 Nisan 1719'da "The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe (Robinson Crusoe'nun Hayatı ve Şaşırtıcı Serüvenleri)" adıyla piyasaya çıktı ve kısa süre içerisinde her kesimden büyük bir ilgi gördü. Defoe bu romanını, gemisi kazaya uğradıktan sonra ıssız bir adaya sığınmak zorunda kalan Alexander Selkirk (1676-1721) isimli İskoç bir denizcinin başından geçenleri anlatmasından yola çıkarak yazmıştı. 1704 yılında Selkirk, bugün Şili'ye bağlı olan ve adı sonradan Robinson Crusoe Adası olarak değiştirilecek olan Isla Más a Tierra adasında mahsur kalır ve adada 4 yıl 4 ay boyunca dış dünyadan izole bir şekilde yalnız olarak yaşar. Robinson Crusoe'nun geçirdiği kaza ve adadaki hayatı okuyanları gerçek olduğundan kuşku duyurmayacak bir inandırıcılıkta yazılmıştı. Bu eseri, Defoe'nin yaşadığı dönemi yansıtması, olayları ve ayrıntıları son derece canlı ve gerçekçi bir dille aktarması bakımından diğerleri arasında ayrı bir öneme sahiptir.

  Published Date:

  January 26, 2021

  Updated Date:

  December 02, 2023