bylge-logo

  Bylge

  Cezayir Seferi (1775)

  1775'teki Cezayir saldırısının bir planı. Cezayir Seferi (8 Temmuz 1775) Cezayir'in istilası, Cezayir'in işgali, İspanyollar'ın Cezayir'i işgali gibi adlarla

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow


  Cezayir_Seferi_(1775)


  Cezayir Seferi (8 Temmuz 1775)

  Cezayir'in istilası, Cezayir'in işgali, İspanyollar'ın Cezayir'i işgali gibi adlarla da bilinen ve İrlanda kökenli İspanyol kaptan Alejandro O'Reilly komutasında 500 gemi ve 25.000 kişiden oluşan İspanya ve Toskana birleşik donanmasının Cezayir şehrini ele geçirmek için girişmiş olduğu askeri harekat.


  Nedenleri

  Cezayir saldırısının nedenlerinin başında İspanya Kralı III. Carlos'un, Yedi Yıl Savaşları sırasında uğranılan felaketten sonra Berberi Kıyısı Devletlerine (Garp Ocakları) yeniden canlanan İspanyol ordusunun gücünü göstermek istemesi yatmaktaydı. Ayrıca İspanyol İmparatorluğu'nun Fas'taki yerleşim bölgelerini herhangi bir Osmanlı saldırısına karşı koruyacağını göstermek ve Berberi Kıyısı Devletleri'nin (Cezayir, Tunus, Trablusgarp) Akdeniz'de sahip olduğu etkiyi azaltmak ta hedefler arasındaydı.


  Çatışma ve Sonrası

  Alejandro O'Reilly komutasında İspanya'nın Cartagena limanından yola çıkan donanma 5 Temmuz'da Cezayir önlerine geldi ve çıkarma için hazırlanmaya başladı. 8 Temmuz'da başlayan çıkarma harekatı sırasında gemilerin yanlış bölgeye çıkarma yapması ve çıkarma toplarının kum tepelerine saplanıp kalması sonucu kullanılamaza hale gelmesi İspanyolları zor durumda bıraktı. Bunaltıcı sıcak havada iç bölgelere doğru ilerleyen İspanyol kuvvetleri bir süre sonra etraflarının sarıldığını ve bir tuzağa düşürüldüklerini anladıklarında artık çok geçti. Bozgun halinde kıyıdaki gemilere ulaşmaya çalıştıkları sırada çok büyük kayıplar verdiler. Çatışmalar sırasında 500 ile 800 arasında İspanyol ve Toskana askeri hayatını kaybederken 2.000 kadarı da Cezayirliler'e esir düştü. Yaralı sayısı ise 3.000 civarındaydı. Cezayirliler'in kaybı ise ölü ve yaralı olmak üzere toplam 300 kadardı.

  Published Date:

  October 07, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023