bylge-logo

  Bylge

  Brutus Denarius'u

  M.Ö. 211 yılından itibaren Roma Devleti'nin sınırları içerisinde kullanılmaya başlanan denarius (çoğulu: denarii), küçük gümüş Roma sikkelerine ...

  Picture of the Pow

  Pow

  @pow
  Denarius Nedir?

  M.Ö. 211 yılından itibaren Roma Devleti'nin sınırları içerisinde kullanılmaya başlanan denarius (çoğulu: denarii), küçük gümüş Roma sikkelerine verilen isimdir. İlerleyen yıllarda, artan devlet harcamalarını karşılamak amacıyla daha çok denarius basıldığı için içeriğindeki gümüş oranı giderek azaltılmış ve bunun sonucunda da değersiz bir para haline gelmiştir. Bronzdan basılan antoninianus'ların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte de tamamen tedavülden kalkmıştır.

  Brutus Kimdir?

  Brutus veya tam adıyla Marcus Junius Brutus, M.Ö. 85 - 42 tarihleri arasında yaşamış olan Romalı bir asker ve siyasetçidir. Daha çok M.Ö. 15 Mart 44'te bir toplantı için Pompey Tiyatrosu'na gelmiş olan Roma Cumhuriyeti Diktatörü Jül Sezar'a karşı gerçekleştirilen suikast ile tanınır. Bir cumhuriyet olan Roma'da, M.Ö. 44 başlarında, Jül Sezar'ın Roma'yı siyasi bir istikrara kavuşturmak amacıyla kendisini "Ömür Boyu Diktatör" ilan ettirmesi, içlerinde Sezar'ın en güvendiği dostu olan Brutus ve önemli bir senatör olan Cassius'un bulunduğu ve cumhuriyetin artık tehlike de olduğunu düşünen bazı senatörlerce öfkeyle karşılanır. Bu nedenle Sezar'ı ortadan kaldırmak için bir komplo planlarlar. Sezar'ın bir suikast sonucu öldürülmesi iç savaşa neden olur. Suikastten sonra halkın öfkesi nedeniyle Roma'dan ayrılmak zorunda kalan Brutus ve Cassius, M.Ö. 42'de, topladıkları kuvvetler ile Mısırlı Kleopatra'nın sevgilisi olarak da bilinen Marcus Antonius ile Jül Sezar'ın evlatlık oğlu ve varisi Octavianus'un ortak güçlerine karşı giriştikleri savaşta başarısız olurlar ve Brutus bu yenilgi sonrasında intihar ederek yaşamına kendi elleri ile son verir.

  brutus_denarius.jpg

  Yaklaşık M.Ö. 43 - 42 tarihleri arasında Brutus tarafından bastırılan bir gümüş denarius.

  Brutus Denariuslarının Önemi?

  Yukarıda resmini de gördüğünüz ve tarihsel açıdan çok önemli olan bu madeni para, daha çok "eid mar denarius"u olarak bilinir. Jül Sezar'ın hançerlenerek öldürülmesinden takribi iki buçuk yıl sonra, M.Ö. 42 civarında darp edilmiştir. Para, Jül Sezar suikastını; eylemin failini (Brutus) tasvir ederek ve suikast tarihini (eid mar) belirterek çok güçlü bir şekilde anlatır. EID MAR, "mart ortası, mart ayının ortası" anlamına gelen ve Sezar'ın öldürüldüğü 15 Mart'a gönderme yapan Latince, eidibus ve martiis sözcüklerinin kısaltmasıdır. Pilos (Frig) şapkası Roma'nın özgürlük sembolüdür ve çoğunlukla yakın zamanda özgürlüğüne kavuşan köleler tarafından giyilirdi. Hançerler ise Sezar'ı öldürmek için kullanılan silahları temsil etmektedir. Bir cumhuriyetçi olan Brutus bu parayla, Roma devletini kölelikten kurtardığını anlatmak istemiştir. Brutus'un ölümünden sonra toplanıp eritildikleri için günümüze çok az sayıda örneği ulaşmıştır. Bugün bu paraların gümüş olanının yalnızca yüz tane, altın olanının ise yalnızca üç tane örneği bulunmaktadır. Bundan dolayı en değerli Roma paraları arasında sayılmaktadırlar.

  Published Date:

  December 31, 2023

  Updated Date:

  January 08, 2024